EMDAŞ Strateji: TL Değer Kaybetme Eğiliminde

 

Bu hafta TCMB’nin son zorunlu karşılık artırımından dolayı piyasalarda likidite sıkışıklığı yaşanmaktadır. Kısa vadeli faizlerde olası artış geçtiğimiz haftanın büyük bir kısmında ralli yaşayan İMKB’yi etkileyebilir. Diğer yandan, bugün 3 yıllık sabit kuponlu tahvil ihalesi düzenleyen Hazine’nin yarın 2 yıl vadeli iskontolu (ilk ihraç) ve 10 yıl vadeli TÜFE endeksli (yeniden ihraç) tahvil ihaleleri olacak. Para piyasalarındaki sıkışma tahvil ihalelerinde faizlerin yükselmesine yol açabilir. Ancak, bu senaryoda global likidite ortamının, olası faiz artışını bir noktada sonlandıracak fon akımlarını sağlayacağını ve dolayısıyla piyasalarda olası bir bozulmayı sınırlı ve kısa süreli tutacağını düşünüyoruz.

18 Nisan’da emekliye ayrılması beklenen TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz’ın yerine yapılacak atama süreci dikkatle takip edilecek. Piyasanın

beğenisini kazanacak bir atamanın yapılması olumlu hava getirebilir.

Cuma açıklanacak Mart ayına ilişkin bütçe rakamlarını piyasalar hafta başında açıklanan ve beklentilere paralel gelen Şubat Cari Açık rakamları çerçevesinde değerlendirecek. Bu noktada, para piyasası koşullarının ve global piyasalardaki atmosferin etkili olacağını düşünüyoruz. Koşullarda iyileşme olursa piyasalar olası negatif makro kombinasyona nötr

kalabilir. Öte yandan, TL’deki değerlenmenin sürmesi halinde TCMB’nin döviz alımlarını hızlandırabileceği beklentisi oluşabilir. Bu senaryoda, Hazine’nin borçalanma miktarını artırarak strerilizasyona yardımcı olabileceği ve dolayısıyla faizlerin artabileceği speküle ediliyor.

Bu spekülasyon, yabancıların swap piyasalarındaki pozisyonlarını korumasına neden oluyor.

Piyasalar bu hafta ABD de başlayacak olan Bilanço sezonuna odaklandı. Likidite desteğinin devam etmesi bilanço konusundaki gerçekleşmeleri beklentilerden çok sapma olmazsa piyasanın pozitif yönde algılama eğiliminin daha fazla olmasına neden olabilir.

Euro/Dolar paritesinde yükselişin devam etmesi de küresel risk iştahının artmaya devam ettiğini  gösteriyor. Paritede 1.45 psikolojik direnç geçilirse 1.50 hedef olabilir.

İMKB’de endeks geçen hafta yurt dışından pozitif ayrışarak 69700-70000 direncine kadar

yükselmişti. Bankaların merkez Bankasından borçlandıklarına ilişkin haberin ise Cuma günü İMKB’de negatif ayrışmaya neden olduğu görüldü. ABD’de S&P endeksi yükselişe devam ederse İMKB’de tarihi zirveler yani 71600-71750 seviyeleri test edilebilir hatta yurt dışı pozitif eğilim devam ederse bu dirençler aşılabilir. Ancak yurt dışından yaşanabilecek düzeltmenin diğer gelimekte olan piyasalarla birlikte İMKB’de de yansımaları olabilir. Ayrıca petrol fiyatlarındaki yükselişi şimdilik dikkate almayanların global risk algısındaki artışa bağlı olarak bu veriye duyarlılığı tekrar artabilir.

Bankacılık sektörü yön konusunda belirleyici olmaya devam edecektir. Sepet (0.77 EURO+1USD)/TL önemli bir destekte tutundu. TL’nin bu desteği kıracak şekilde

değerlenmeye devam etme olasılığını düşük görüyoruz. Bu seviyeden yaşanabilecek bir harekette Döviz sepetinin yaklaşık %1.50 civarından bir değer kaybı olasılığı var.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SON DAKİKA: Danıştay YGS’de Sınavı İptal Talebini Red Etti

Danıştay, 27 Mart 2011’de yapılan Yükseköğretim Geçiş Sınavı’nın (YGS) iptali istemiyle açılan davada, görevsizlik kararı vererek, dosyayı Ankara İdare Mahkemesine...

Kapat