EMDAŞ: Fed NİYE QE3 Yapmaz?

Konuşmasının önemli bir bölümünü enflasyona ayıran Bernanke, global gıda ve enerji fiyatlarındaki yüksek artışların manşet ve çekirdek enflasyonda “muhtemelen geçici” etkilere yol açabileceğini dile getirdi. Ekonomide son dönemde yaşanan zayıflamaya atıfta bulunan Bernanke, Japonya’daki deprem sonrası global ölçekte gerçekleşen arz kesintisinin artık sona ermekte olduğunu ve benzin fiyatlarındaki yumuşamayla ABD ekonomisinin 2Y’da toparlanabileceğini söyledi; ancak büyüme hızının beklentilerin aksine potansiyelin oldukça altında kaldığına, kriz sonrası toparlanmanın sektörel bazda ciddi oranda farklılaştığına ve istihdam yaratmada henüz beklenen etkiyi yaratamadığına da dikkat çekti.

Bu ortamda, rekor seviyeye tırmanan kamu açıklarının ciddi bir risk unsuru olduğunu belirten Bernanke, “halen kırılgan görünüm arz eden iktisadi büyümeyi kesintiye uğratmayacak iyi planlanmış bir mali kosolidasyon” önerdi.

Tüm bu tespitlerin ardından Bernanke “ekonomideki ivme kaybından dolayı Fed’in faizleri uzun süre düşük tutmaya devam edeceğinin ve esnek politikaların uygulamada kalacağının ancak para politikasının “panzehir” olmayacağının altını çizdi. Özetle, Fed Başkanı Bernanke “faizler uzun süre düşük tutulacak ancak QE3 yapılmayacak” mesajını uygun bir dille vermeye çalıştı. Bu noktada, Atalanta Fed Başkanı Lockhart’ın konuşması da ilgi çekti. Zira, Lockhart Fed’in QE3′ü ancak ABD ekonomisi deflasyon ortamına sürüklenir ve büyümede dramatik düşüş olursa gündeme alabileceğini ifade etti.

Bernanke’nin dünkü konuşması sonrasında Fed politikasına ilişkin varsayımlarımızı koruyoruz: Fed’in QE2′yi Haziran’da sonlandırdıktan sonra

Yıl sonuna kadar bilançosunu stabilize etmesini

2012 başlarında ters repo işlemleriyle likidite çekmeye başlamasını

2Ç’12′de bir noktada faizi 25 baz puan artırmasını bekliyoruz

Ayrıca,

Makro rakamlar karmaşık ve sıkıcı geldikçe Fed’in “çıkış stratejisine” geçişi geciktireceğini

Büyümenin potansiyelin çok altına %2.5′e doğru gerileyebileceğini ancak QE3 için gerekçe oluşturmayacağını düşünüyoruz.

Sertan Kargın

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Wall Street Fed Bej Kitap’la düştü

Fed´in çeşitli bölgelerden aldığı ekonomik verilere dayanarak hazırladığı Bej Kitap adlı rapora göre, ülkede birçok bölgede büyümede yavaşlama gözlendiği bildirildi…...

Kapat