EMDAŞ: AMB Borç Swapını Başlattı

Birbirinden çok farklı iki gün yaşadık. Yunanistan II. Kurtarma Paketinin ertelenebileceği ve temerrüd riski geçici fonlarla atlatılsa bile belirsizliğin belki de aylarca sürebileceği endişesinin hakim olduğu Çarşamba’nın ardından piyasalar dün son derece cesaretli bir gün yaşandı. Peki ne öğrendik? Birincisi, 20 Mart’taki 14.4 milyar euro’luk itfayı atlatmak için köprü kredi seçeneği masada olmayacak. Yani, 130 milyar euro’luk II. Kurtarma Paketine geçici ve alternatif çözümler aranmayacak ve tek plan olarak masada duracak.

 

İkincisi, ECB, bilançosunda 50 milyar euro’ya ulaşan Yunan tahvillerini yeni tahvillerle “par” değerinden değiştirecek yani önceden speküle edildiği gibi herhangi bir zarara uğramayacak ve takas işlemi bu hafta sonu tamamlanacak. Evet ECB’nin katılımı Yunanistan borç dinamiklerinde anlamlı bir iyileşme sağlamayacak; ancak öte taraftan kollektif takas anlaşma şartlarının uygulanabilirliğini kolaylaştıracağından özel sektörün geniş ölçekli katılımına destek verebilecek. Ayrıca, Euro-bölgesindeki diğer merkez bankalarının da hafta sonu yapılacak swap anlaşmasına dahil olabileceği konuşuluyor.

 

Anlaşılan, ECB ve diğer Euro bölgesi Merkez Bankaları Pazartesi yapılacak Eurogroup Maliye Bakanları toplantısını beklemeden hareket etme niyetinde. Piyasalar bu durumu sevdi.

 

Tüm bu gelişmeler Pazartesi yapılacak Eurogroup Maliye Bakanları toplantısında (TSİ 18:00′da başlayacak) II. Kurtarma Paketine onay çıkabileceği algısını yarattı. Anlaşma sağlanırsa, Özel Sektör Borç Takas trafiği 22 Şubat’ta başlayacak ve 9 Mart’ta sona erecek. Almanya da 27 Şubat’ta parlamentoyu toplantıya çağırarak 130 milyar euro’luk paketi oylayacak. İşler yolunda giderse takvim böyle işleyecek. Ancak, basına sızan bilgilere bakılırsa AB istekleri oldukça zorlayıcı. İlk etapta tüm parti liderlerinden yazılı taahhüt isteniyor. Geçen hafta bakanlarını milli mutabakat koalisyonundan çeken LAOS partisi dün de Troyka’nın isteklerine herhangi yazılı taahhütte bulunmayacağını yineledi. Nisan seçimlerinde hiçbir partinin tek başına hükümet kurması beklenmezken, komünist ve aşırı sol partilerin yükselişi Troyka’yı endişelendiriyor. Bu noktada, FT’de dün çıkan bir haberde Nisan seçimlerinin ertelenerek Papademos hükümetinin tümden teknokratlardan oluşacak yeni kabineyle daha uzun iktidarda kalması için AB’nin çareler aradığı bildirildi. Ancak, böyle bir olasılığın olmadığını belirtelim.

 

Aynı FT’de Pazartesi Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan’ın önüne çok ağır şartlar konacağı haberi de yer aldı (Örneğin, evvela II. kurtarma paketinin devreye girebilmesi için Şubat sonuna kadar Yunan parlamentosu taahhüt edilen tüm reformları yasalaştıracak, 130 milyar euro’luk kredi paketi aşama aşama Yunanistan dışında bir mekanizmaya aktarılacak, parayı kullanma hakkı Troya’ya verilecek, borç ödemeleri Troyka’nın onayıyla gerçekleştirilecek, eksik kalan kısım olursa Yunanistan bütçesinden Troyka kararıya otomatik karşılanacak). Özetle, ECB swap raporuyla Kurtarma Paketine ilişkin beklentiler yeniden canlandı ve umutlar yeniden arttı, ancak anlaşmanın olmama riski de yok değil.

 

Piyasalar ise Pazartesi anlaşma sağlanacağı umuduyla short’larını kapama telaşına düştü. Yani piyasalar tam anlamıyla “short covering” reaksiyonu verdi. EURUSD paritesi 1.3000′dan 1.3140′lara kadar sıçrarken ABD borsaları %1 kadar değer kazandı. Asya sabah saatleri itibarıyla ortalama %1′in üzerinde.

 

forex piyasalarında ise ilginç gelişmeler yaşanıyor. Ocak ayının son haftasından bu yana euro’da fiyatlamaları satış yönünde yapma eğiliminde olduğunu gözlemlediğimiz opsiyon işlemcilerinin bu hafta satış eğilimini kuvvetlendirkten sonra dün ECB swap raporunun ardından küçük bir toparlamayla soluk aldığını ve yeniden izlemeye geçtiğini görüyoruz. Ancak, sabah saatleri itibarıyla satış yönündeki sert trend henüz korunuyor. Aynı eğilimi swap baz puanlarından da alıyoruz. Geçtiğimiz hafta sonundan bu yana euro’ya dolar karşısında satış ağırlıklı forward fiyatlamaları yapan swap işlemcilerinin, dün bu eğilimi yumuşatarak izlemeye geçtiği görülüyor. Carry trade işlemlerinde ise iştahın yükseldiği gözleniyor ve bu iştah halen sürüyor. Buradan riskli para birimlerine ve varklılara da bir miktar momentum geldiği görülüyor. Sabah saatleri itibarıyla ham petrol vari fiyatının 120 doları geçtiğini ve diğer emtialarda da yükseliş olduğunu not edelim.

 

 

Sertan Kargın
 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bernanke: Ekonomideki Toparlanma Zayıf

FED Başkanı Ben Bernanke, ultra düşük faiz oranlarının uzun vadede banka karlılıklarını artırmasının beklendiğini, para politikası kararları alınınrken finansal kuruluşların...

Kapat