Elektriğe cep telefonu gibi tarife

Cep telefonu tarifelerinde olduğu gibi elektrik faturaları için de her yöne 300 kilovat-saat ya da Sabah 7`den akşam 7`ye kadar bedava gibi tarife seçenekleri geliyor.

GSM ve sabit telefonlar için geliştirilen tarife seçeneklerinin bir benzeri özelleştirilen dağıtım bölgeleriyle birlikte teknoloji firmalarının dikkatini çekmeye başladı.

Teknoloji şirketi İnnova`nın Genel Müdürü Ümit Atalay, enerji sektörüne yönelik Akıllı Ölçüm Platformu adında bir sistem üzerinde çalıştıklarını, sistem sayesinde elektrik şirketlerinin, abonelere avantajlı tarifeler sunacağını bildirdi. Atalay, 300 dakika şu kadar, akşam 8`den sabah 8`e bedava gibi modeller burada da geliştirilebilecek.

Tüketici de tarifeleri karşılaştıracak ve fiyat avantajını hangi firmada görüyorsa o tarifeyi seçecek. Projemiz öncelikle ayda 800 kilovatsaat ve üzerinde kullanan firmalara yönelik. dedi.

AB ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın San-Tez desteklerini alan Akıllı Ölçüm Platformu konusunda bilgi veren Atalay, özelleştirmeyle birlikte, ileriki yıllarda, fiyatların anlık olarak değişeceği bir elektrik borsasına doğru gidileceğini savundu. Bu noktada enerji sektörü için geliştirdikleri Akıllı Ölçüm Platformu`nun öne çıkacağını kaydeden Atalay, şunları aktardı: Akıllı Ölçüm Platformu ile enerji kuruluşları farklı zaman dilimlerinde ne kadar elektrik tükettiğini öğrenecek. Elektrik dağıtım şirketleri de arz-talep yönetimini en iyi şekilde yapabilecek. Platform sayesinde müşterilerine en düşük fiyattan elektrik sunabilecek.

Farklı tarife modelleri geliştirip tüketiciye sunabilecek. Tüketici de kullanım alışkanlıklarına göre tarifesini belirleyecek. Cep telefonu şirketleri ya da sabit hatlarda nasıl çeşitli tarifeler sunuluyorsa, aynı onun gibi olacak. 300 dakika şu kadar ya da akşam 08.00`den sonra bedava gibi modeller burada da geliştirilecek. Tüketici de fiyat avantajı olan tarifeye geçecek. Gece 24.00`ten sabah 07.00`ye kadar şu kadar elektrik tüketirsen, belli miktar elektrik bedava diyebilecek.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TAV için kıran kırana rekabet

TAV`ın hisse satışında sona gelindi. CEO Sani Şener, Fransızlar`ın öne çıktığı satışta başka ülkelerden de birçok talip olduğunu söylediTürkiye`de ve...

Kapat