El-Erian: Yaşanan Satışlarda Teknik Faktörler Rol Oynadı

Dünya’nın en büyük tahvil fonunu yöneten Pimco’nun CEO’su Muhammed  El-Erian ABD hisse senedi piyasalarında dün gece yaşanan ve global  finansal krizden bu yana görülen en sert satışlarda, teknik faktörlerin de rol oynadığını savundu.
 

Yaşanan satışları anlamlandırmaya çalışan El-Erian, CNBC’ye yaptığı açıklamada satışların önümüzdeki haftalarda piyasaların kaderini belirlecek 3 faktörü daha da güçlendirdiğini vurguladı.
 

İlk olarak, ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğunu inkar edilemez  bir gerçek haline geldiğini ve bu durumun daha düşük şirket gelirleri  ve karları anlamına geldiğini ifade eden El-Erian, bu durumun hali  hazırda eksik istihdam, aşırı borç gibi yükler altındaki hanehalkı  üzerinde baskı yarattığını vurguladı.
 

İkinci faktörün ise güven ile ilişkili olduğunu ifade eden  El-Erian, piyasaların politika yapıcıların ekonomiyi tekrar yüksek  büyüme ve uygun istihdam yaratımına sokamayacaklarından endişe ettiklerini vurguladı.
 

Üçünücü faktör olarak ise Avrupa’yı gösteren El-Erian, Avrupalı  politika yapıcıların kararlı şekilde hareket edememelerinin Yunanistan,  Portekiz ve İrlanda’da görülen borç krizinin şimdi İspanya ve İtalya  gibi çok daha büyük ekonomilerini ve Avrupa bankacılık sistemini  içine almaya yönelmesinin yatırımcıları endişelendirdiğini belirtti.
  

El-Erian, bu 3 faktörün düzeltilmesi gerektiğini ve bunun için  hem Amerika’da hem de Avrupa’da daha iyi ekonomi politikaları izlenmesini  gerektirdiğini vurguladı.
 

El-Erian ayrıca, politika yapıcıların yukarı yönlü bir süpriz  yapmaları halinde piyasaların toparlanma kapasitesinin küçümsenmemesi  gerektiğini, kenarda bekleyen çok fala likidite olduğunu ve  büyük şirketlerinin çoğuunun etkileyici derecede sağlam bilançoları  olduğunu ifade etti. El-Erian, politika yapıcıların hayal kırıklığı yaratmaya devam etmeleri halinde ise piyasalarda oynaklığın ve kayıpların  gelecek bir kaç haftada da devam edeceğini savundu.    

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeksler (Cem Şengezer)

IMKB tarafında dönüş için biraz daha gevşeme gerektiğini geçen hafta belirtmiştik. Bunula birlikte Dow Jones performansına göre de geri kalmalıydı....

Kapat