Ekonomistler: Türkiye’nin Notu Yanlış

Dünyaca ünlü finans dergisi Euromoney’nin yaptığı ankete katılan  uluslararası ekonomistler, Türkiye’nin kredi notunun “yatırım yapılabilir” düzeyde olması gerektiğini söyledi.
 

Sabah Gazetesinin haberine göre, Ekonomi ve finans dergisi  Euromoney tarafından yapılan ve ülke risklerini ölçen bir araştırma,  Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyede kredi notuna sahip olması  gerektiğini ortaya koydu. Moody’s, Standard and Poor’s (S&P) ve Fitch  gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’ye henüz bu  düzeyde kredi notu vermiş olmasalar da Türkiye siyasi, ekonomik ve  yapısal ölçütlere göre Hindistan, Meksika, Macaristan ve Kolombiya  gibi gelişmekte olan ülkelerle benzer seviyede bulunuyor. Buna rağmen  kredi notu 10 yıldan uzun bir süredir yatırım yapılabilir seviyede  bulunan Meksika veya 2006′dan beri bu seviyenin üzerinde nota sahip  Hindistan’ın aksine Türkiye’nin notu hâlâ yatırım yapılabilir seviyede  değil.
  

Toplam 250′den fazla ekonomistin katıldığı ankete göre Türkiye en  yüksek puanı siyasi risk alanından topladı. Türkiye’nin bu alandaki  puanı Avrupa Birliği (AB) ortalamasından düşük olmasına rağmen,  Macaristan, Bulgaristan, Peru ve Meksika’nın üzerinde yer alıyor.  Siyasi risk alanında Türkiye, İtalya’nın sadece 2 puan altında yer  alıyor. Ekonomik risk alanında ise Türkiye en yüksek notu bankalar  bölümünden aldı. Ekonomistler, Türk bankalarının Avrupa bankalarından  daha güvenilir olduğunu düşünüyor. Türkiye, bu bölümde 10 üzerinden 7  alırken, AB ortalaması 6.3 puanda bulunuyor. Türkiye’nin 5.9 olan kamu  maliyesi notu da 5.5 olan AB ortalamasının üzerinde yer alıyor.  Türkiye’nin puanı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek seviyede  bulunuyor.
  

Türkiye, en güvenilir yatırım yapılabilir ülkeler arasında 100  üzerinden 59.56 puanla 186 ülke arasında 50′nci sırada bulunuyor. Euromoney tarafından yapılan ülke riski anketi, yöntem olarak yüzde 70  ağırlığa sahip niteliksel ve yüzde 30 ağırlığa sahip niceliksel iki  bölümden oluşuyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: 1,900 Dolar Gerçeği Yansıtmıyor

Altın ve gümüş tahminlerimdeki başarı oranı yüksek olunca, değerli metaller ile ilgili çok sayıda soru alıyorum. DÜNYA’da yazmaya başladığımdan beri;...

Kapat