ECB İçin Fiyat İstikrarı Kesinlikle Önemli

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ”ECB için fiyat istikrarının kesinlikle önemli olduğunu” söyledi.
  

Kansas City Fed’in ABD’nin Wyoming eyaletinin küçük bir kasabası Jackson   Hole’da düzenlediği toplantıya katılan Trichet, Avro Bölgesi için en büyük riskin   enflasyondan ziyade zayıf büyüme olup olmadığı sorusuna, ”ECB için fiyat   istikrarına güveni sürdürmek önemli” yanıtını verdi.
  

Trichet, ”En önemli görevlerimizinden birinin enflasyon beklentilerimizi   gerçekleştirmek olduğunu düşünüyoruz. Bunun güven için kesinlikle önemli olduğuna   inanıyoruz. Bu güven sonuçta ekonomide büyümenin korunmasının bir parçası olarak   zor koşullarda yardımcı oluyor” dedi.
 

Avrupalı bankalara bilançolarını güçlendirme çağrısında bulunan Trichet,   bir likidite krizinden söz etmenin ”açıkça yanlış” olduğunu, çünkü ECB’nin,   altı ay kadar sınırsız nakit önererek bankalara destek için gerekli adımları   attığını ifade etti.

  
ECB’nin, standart dışı para politikalarını karşı karşıya olduğu özel   sorunlara uygun hale getireceğini söyleyen Trichet, konuşmasında Avro Bölgesinin   borç krizi konusunda yorum yapmadı ve ECB’nin para politikasına ilişkin fazla   ayrıntıya girmedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Para Yok, Umut Var…

Ekim Vadeli Endeks Kontrat      Global piyasaların odaklandığı Jackson Hole Konferansının problemsiz atlatıldığı görülüyor. Ben Bernanke yeni bir parasal...

Kapat