E-ticarette yeni dönem

Doğan Online CEO`su Yenal Gökyıldırım, ticaretin mobileandnbsp;yönelmesiyle birlikte, e-ticaret içerisinde mobil alışverişin payının her geçen gün arttığını belirtti

Ceren Dilekçi / The Lira

Yeni bilgi teknolojilerinin gelişimiyle başlı başına bir sektör haline gelen e-ticarette mobil alışverişin payı günden güne artıyor.

Eylül 2011`den beri Doğan Online Şirketler Grubu’nda CEO pozisyonunda yer alan Yenalandnbsp; Gökyıldırım, Thelira’ya yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin en büyük e-alışveriş sitelerinden biri olan Hepsiburada.com’da mobil alışverişin payının hızla arttığını belirtti.

Geliştirilen iPhone uygulamasının iki ayda 100.000 kişi tarafından indirilerek bir rekora imza attığını kaydeden Gökyıldırım, mobil alışverişin toplam alışverişler içerisindeki payının yüzde 2’ye ulaştığını dile getirdi.

Dünyada e-ticaret yapan şirketlerin cirolarının yüzde 5’inin mobilden geldiğini bildiren Gökyıldırım, ”Yakaladığımız yüzde 2’lik pay, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

HER SENE YÜZDE 50 BÜYÜME

E-ticaretin Türkiye’de oldukça hızlı geliştiğini kaydeden Gökyıldırım, ”Türkiye’nin yeniliklere açık bir ülke olduğunu düşünürsek, Avrupa’da toplam ticaretten aldığı pay yüzde 15’ler civarında. Türkiye’de şu anda yüzde 4-6 civarında, her sene yüzde 50 gibi büyüyor. Çok hızlı bir şekilde dünya oranlarına yakın bir yere gelecek. Rahatına düşkün bir millet olduğumuz için de e-ticaret gibi oturduğunuz yerden alışveriş yapabileceğiniz, ürünlerin mukayesini yapıp, çeşit görebileceğiniz, kullanıcı yorumları okuyacağınız bir platformla karşılaşınca kolay adapte oluyoruz. ” diye konuştu.

Türkiye’de hızlı gelişen alanlardan bir diğerinin de dijital reklamcılık olduğunu kaydeden Gökyıldırım, dünyada internetin toplam reklam pazarından aldığı pay ile ABD’nin yüzde 30 ile önde olduğunu, onu sırasıyla yüzde 20 ile İngiltere ve yüzde 15 ile Avrupa’nın takip ettiğini bildirerek Türkiye’nin dijital reklamdan aldığı payın yüzde 12 olduğunu söyledi.

2012’de Doğan Yayın Online olarak 1 milyarın üzerinde ciro hedeflediklerini dile getiren Gökyıldırım, hem e-ticaret hem de dijital medya pazarlamasında değişik teknolojilere baktıklarını ve iki alanda da stratejik planları dahilinde ortaklığa gidebileceklerini bildirdi.

DİJİTAL DÜNYANIN GELECEĞİ KONUŞULACAK

Dijital dünyadaki değişimle,andnbsp; ticaretin çok farklılaşacağını kaydeden Gökyıldırım, dijital dünyanın dışında kalanların büyük bir kitleyle temastan yoksun olduğunu söyledi.

5 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde 3000 kişinin katılımıyla, dijital dünyanın bugününün ve yarınının konuşulacağı Generation Do it Onliners
– GDOL Digital TalkFest’i düzenlediklerini bildiren Gökyıldırım, online nesli yeniden tanımlamak üzere yola çıktıklarını veandnbsp; dijital dünyanın geleceğini tartışmak üzere uluslararası düzeyde tasarlanan bu yeni nesil konferans platformunu Doğan Online ev sahipliğindeandnbsp; gerçekleştireceklerini belirtti.

Sosyal medya vasıtasıyla ihtiyaç kurmanın temel bir ihtiyaç haline geldiğini dile getiren Gökyıldırım,andnbsp; sürekli bağlantıda olan yeni jenerasyonu tanımlamak amacıyla yola çıktıklarını bildirdi. Alışveriş, iletişim kurma tarzı, fotoğraf çekme, paylaşma gibi pek çok alanda dönüşüm yaşandığına dikkat çeken Gökyıldırım, yeni jenerasyonun ne istediğini anlamak ve belirlemek amacıyla düzenledikleri günde, dünyadan uzmanların, bu sorulara cevap vereceğini dile getirdi.

Dünyanın dört bir yanından gelen, her biri kendi alanında uzman konukları ağırlayacaklarını bildiren Gökyıldırım, konuşmacılar arasında Mashable’ın baş editörü Adam Ostrow, Engage kitabının yazarı Brian Solis, ünlü fütürist Prof.David Passig, The Mesh kitabının yazarı Lisa Gansky, sosyal medya pazarlama ve ölçümleme lideri Socialbakers CEO’su Jan Rezab, Cristiano Ronaldo’nun efsane oyununun yaratıcısı Digital Artist Entertainment CEO’su Scott Rubb’ın bulunduğunu söyledi.andnbsp;

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Riskli binaları biz yıkacağız!

Erdoğan Bayraktar, “Riskli alanlardaki binaları vatandaş kendi yıkmazsa biz yıkacağız” dedi.Turan YILMAZ/HürriyetBayraktar, kentsel dönüşüm tasarısının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, kentsel...

Kapat