Düzeltme İşaretleri Beklentimizle Uyumlu

TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı dış ticaret verilerine göre bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %24 artan ihracat 11,9 milyar dolar, %30 artan ithalat ise 20,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık bazda %38,4 genişleyen Temmuz ayı dış ticaret açığı 9 milyar ile ve piyasanın 9,5 milyar dolar olan beklentisinin altında kalırken İş Yatırım’ın 8,3 milyar dolarlık beklentisini geride bıraktı.

 
Son on iki aylık rakamlara baktığımızda yıllıklandırılmış ihracatın Haziran ayındaki 125 milyar dolarlık seviyesinden Temmuz ayında 127 milyara yükseldiği görülüyor. Son on iki aylık ithalat ise Temmuz ayında 227 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Haziran: 222 milyar dolar).

  
İthalatta yaşanan aylık bazda %3’lük düşüşe rağmen arındırılmış rakamlara baktığımızda %1,6’lık yükseliş görülüyor. Öte yandan bahsi geçen rakamlar ihracat cephesinde %6,4’lük büyüme olduğunu gösteriyor.
 

Aylık ihracat performansı, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin daha önce yayınladığı ve bizim ihracat tahminimize temel oluşturan rakamların üzerinde. Bu ay içerisinde kaydedilen yükselişin temel kaynağını ara mal alt grubu oluşturuyor. Temmuz ayında görece yüksek seyreden emtia fiyatlarından kaynaklanan fiyat etkisi ihracat rakamları içinde görülebiliyor.

 
Son dönemde zayıf seyreden TL ihracatçılar adına rekabet avantajı sağlamış olabilir. Ancak Avrupa cephesinde sorunlar ve küresel büyümeye ilişkin endişeler devam ediyor. İlgili endişelerin sonucunda Avro bölgesi ülkelerine dair büyüme tahminlerinin aşağı yönlü güncellendiği görülüyor. Dolayısıyla zayıf TL’nin yarattığı kısmi avantaja rağmen büyümenin cılız kalması önümüzdeki dönemde ihracat performansımızı sınırlayacaktır.
 

Yıllık ithalat büyümesinin Eylül 2010’dan beri en düşük seviyeye gerilemesi aşağı yönlü düzeltme beklentimizle uyumlu. Tüketim malı grubunda görülen düşüş iç talep adına aşağı yönlü düzeltmenin öncül göstergesi olarak kabul edilebilir. Tüketici güvenindeki bozulma önümüzdeki dönemde de bahsi geçen zayıflığın devam edebileceğine işaret ediyor. Taşıt ithalatındaki yavaşlama tüketicilerin kura duyarlılıklarını gösteriyor. Bu duyarlılığın devamı GSYİH büyümesinin alt bileşenlerini yerli malları lehine değiştirebilir.
 

Son dönemde zayıf seyreden TL’ye rağmen taşıt ithalatındaki yükseliş, “j-eğrisi” etkisi nedeniyle bizi endişelendirmiyor.

 
Arındırılmış rakamlar dış ve iç talebin dengelenmesine dair MB’nin tezini destekliyor. Son dönemdeki emtia fiyatlarındaki düşüşle birlikte dış ticaretteki kur etkisini görmek adına 12 Ağustos’ta açıklanacak olan dış ticaret endekslerini yakından takip edeceğiz.

 
Zayıf seyreden TL ve tüketici güveninde yaşanan bozulma önümüzdeki dönemde dış ticaretteki resmi belirleyecektir. Merkez Bankasının da öngörüleriyle uyumlu biçimde yılın geri kalanında (Temmuz’dan başlamak üzere) cari açıkta aşağı yönlü düzeltme bekliyoruz. Düzeltmenin gerçekleşmesi TL üzerinde olumlu etki yaratacaktır.
 

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toplantı Sonrası Piyasalardaki Son Durum ( 27.08.2011 – 01:58)

Bernanke'nin toplantı sonrası yapmış olduğu açıklamalardan sonra ABD borsalarında sert satışlar yaşanırken haberin etkisinin geçmesi ile ABD borsaları kayıplarını telafi...

Kapat