Dünyayı Vuran Açıklama

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, daha bir ay önce borcu yapılandırılan Yunanistan’ın yeniden borç yapılandırmak zorunda kalacağını, üstelik bu kez IMF’nin de alacağından vazgeçmek zorunda kalacağını söyledi.

 
Yunanistan konusu adeta Freddie’nin Kabusu filmine dönüştü. Piyasalar ne zaman unutmaya kalksa, bir kurum açıklama yapıyor ve yeniden gündem Yunanistan oluyor.

 
Bu kez uyarıyı yapan kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poors oldu. Kuruluşun Ülke Notu Birimi’nin başındaki isim olan Moritz Kraemer, “Yunanistan muhtemelen bir kez daha borcunu yapılandırmak zorunda kalacak” dedi.

 
Kraemer, London School of Economics’te yaptığı konuşmada, “Bugün olacak demiyorum. Ama bu çok yüksek borcun yine yapılandırılmasının gerekeceğini düşünüyorum. Üstelik bu kez yeniden yapılandırma, IMF gibi kreditörleri de kapsamak zorunda kalacak” dedi.

 
Aynı toplantıda konuşan IMF Yunanistan Temsilcisi Poul Thomsen ise “Yunanistan çok agresif mali düzenlemeler yaptı. Ancak bunların sonuçlarını göstermesi nereden baksanız 10 yılı alacak” dedi.

 

Thomsen, seçimler geçtikten sonra gelecek hükümetin atması gereken birincil adımın ise yine bütçe açığını azaltıcı önlemler almak olacağını söyledi.
 

Thomsen Yunanistan’ın tekrar piyasalara ne zaman dönebileceğine dair bir fikri olmadığını da söyledi.   (Thelire)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tasarruf Yerine Büyümeye Odaklanılmalı

Jim O’Neill ve Nouriel Roubini gündemi değerlendirdi. Tasarruf yerine büyümenin öne çıkartılması gerektiğini savundular. Bloomberg’in yayının katılan Goldman Sachs yöneticisi...

Kapat