Dünyayı ger parayı vur!

Dünya ekonomisindeki yavaşlamayla petrol talebi azalırken fiyatlar düşmüyor. İran ve İsrail arasındaki gerginlik nedeniyle dün petrolün varil fiyatı 122 dolara çıktı. Hem İran hem de Yahudi sermayedarların hakim olduğu petrol şirketleri kazanıyor. Türkiye ise kaybediyor

İran`la başta İsrail ve Batı arasındaki nükleer gerilim, petrol fiyatlarını manipüle etmek için kullanılan bir oyun aracına dönüştü. AB`nin temmuzdan itibaren İran`dan petrol alımını durduracağını açıklaması, İran`ın ise Temmuz`u beklemeden biz keseriz tehdidiyle yükselişe geçen petrol fiyatları dün de aynı konu üzerindeki yeni spekülasyonlarla 122 doların üstünü gördü. Böylece petrol fiyatı 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Petrolün ateşini çıkartan gelişme ise İran`da İngilizce yayın yapan Press TV`nin İran 6 Avrupa ülkesinin petrolünü kesti haberi oldu.

HABER YALANLANDI

Haberle birlikte petrolün varil fiyatı 2 dolar daha yükselirken, İran Petrol Bakanlığı`nın Petrol kesintisi yok. Eğer böyle bir karar alınırsa bunu Ulusal Güvenlik Konseyi bildirir açıklaması da fiyatları düşüremedi. Sonuçta petrol fiyatlarının artmasından İran gibi ihracatçı ülkeler ile genelde Yahudi sermayesinin hakim olduğu petrol şirketleri kazançlı çıkarken, İran`la Batı arasında yaşanan ve her fırsatta tekrarlanan gerilim oyununda fatura ise Türkiye gibi gaz ve petrol ithal eden ülkelere çıkıyor.

Petrol fiyatları gitti geldi

İran`ın bazı ülkelere petrol ihracatını durdurduğu haberinin ardından Brent petrolün fiyatı yüzde 1.13 artışla 119.89 dolara kadar çıktı. 120 dolar sınırına gelen varil fiyatı haberin yalanlanmasından sonra kazanımlarını geri verdi. Petrolün varil fiyatı yalanlamanın ardından 118 dolara geriledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şirket Haberleri

AFYON Ciments Francais’in, Afyon Çimento Sanayii Turk A.Ş.’deki (“Afyon”) hissedarlığının tamamının satışı için Ciments Francais tarafından başlatıldığı duyurulmuş olan satış...

Kapat