Dünyanın En Büyük İhracatsı Çin’den Yeni Rekorlar

Çin’in dış ticaret fazlası, Temmuz  ayında 31,48 milyar dolara ulaştı. Çin, Haziran ayında 22,27 milyar doları tutarında dış ticaret fazlası vermişti. Çin’in ticaret fazlası 2 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, ihracat da rekor kırdı.
 
Genel Gümrük İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin’in ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,4 oranında artarak, 175,13 milyar dolara ulaştı. Bu oran, Haziran ayında yüzde 17,9′da kalmıştı.
 

İthalattaki artış oranı da Haziran ayının üzerine çıktı. Çin’in Temmuz   ayındaki ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,9 artarak, 143,64   milyar doları buldu. İthalatın Haziran ayındaki artış oranı yüzde 19,3 idi.

 
Çin’in ABD’ye ihracatı Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 9,5, Avrupa   Birliği’ne (AB) ihracatı ise aynı dönemde yüzde 22,3 oranında artış gösterdi.
 

Analistler, Avro Bölgesi’nin borç sorunu ve ABD ekonomisindeki   durgunluğun Çin’in ihracatını önümüzdeki aylarda olumsuz yönde etkileyeceğini   tahmin ediyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ömer Demir: Kontrolsüz güç,güç değildir!

Avrupa ve ABD’den kaynaklanan borç sorunlarının ayyuka çıkışı, ABD borç tavanı tartışmalarının siyasi bir krize dönüşümü ve S&P’den gelen kredibilite...

Kapat