Dünyanın 21. Büyük Ülkesi: Apple

iPhone ve iPad’in yaratıcısı Apple’ın piyasa değeri 468 milyar doları aştı. Apple bir ülke olsaydı, dünyanın 21. büyük ekonomisine sahip olacaktı.
 

ABD’li teknoloji devi Apple her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor.

 
iPhone ve iPad’in yaratıcısı Apple hisseleri, New York Borsası’nda dün akşamki işlemlerde yüzde 1.86 oranında artarak ilk kez 502.60 dolara yükseldi. Son artışla birlikte şirketin piyasa değeri 468 milyar doları aştı.
 

Apple dudak uçuklatan piyasa değeriyle eğer bir ülke olsaydı dünyanın 21. büyük ekonomisi olacaktı.

 
Apple en büyük ekonomiler listesinde ilk 20′ye girme şansını 1 milyar dolarla kaçırıyor. Dünyanın 20. büyük ekonomisi olan Polonya’nın milli geliri 469 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

 
BELÇİKA’YI SOLLADI

 
Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, Belçika ekonomisinin büyüklüğü 467.8 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Apple, böylece Belçika’yı geçerek 21. sıradaki yerini alıyor.

 
Şirket 468 milyar dolarlık piyasa değeriyle İsveç, Norveç, Arjantin, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerden büyük.

 
Şirketin hisseleri ilk kez 500 doların üzerine çıktı. Siyah kutular şirketin dönemler itibariyle kâr rakamlarını gösteriyor. (Grafik: Reuters)

 
ZAMBİYA’NIN 39 KATI

 
Afrika Kupası’nın son şampiyonu Zambiya’nın ekonomik büyüklüğü 16.2 milyar dolar. Apple bu ülkeyi 39′a katlıyor.


13.1 MİLYAR DOLAR KÂR ETTİ
 

ABD’nin en değerli şirketi olan Apple’ın bu unvanı kazanmasında açıkladığı son kâr rakamlarının etkisi büyük. 31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde şirket net kârını yüzde 118 artırarak 13.1 milyar dolara çıkardı.

 
37 MİLYON İPHONE SATTI
 

Apple, Ekim ayında piyasaya sürdüğü iPhone 4S modeliyle birlikte 37 milyon adet iPhone sattı. iPhone satışları yüzde 128 artarken, iPad satışları yüzde 111 artışla 15 milyona, Mac satışları yüzde 26 artışla 5.2 milyona, iPod satışları ise yüzde 21 artarak 15.4 milyona yükseldi.   (ntvmsnbc)

 

http://www.ekonomihaberyorum.com/apple-hisseleri-500-dolari-gecti/

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın İlk İşlem Günü Teknik Satışlara Maruz Kaldı

İlk işlem günü altın ve euro, Pazar günü Yunan parlamentosundan geçen kemer sıkma önlemlerinin yarattığı sevindirici havayla Asya’da alımları karşıladılar....

Kapat