Dünya Piyasalarını Bekleyen 7 Büyük Risk

Cialis yan etkileri
Morgan Stanley, 2012 yılında piyasaların geleceğinin ABD ve Avrupa’nın alacağı kararlara bağlı olduğuna dikkat çekerek, “Resesyon beklentimiz olmasa da gelecek yıl büyüme rakamları beklentilerin altında kalacak.
 

Cialis 40 mg review
ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley sermaye piyasaları için 2012 yılının en büyük risklerini açıkladı. 2012 yılı için hazırladığı raporda ABD ve Avrupa’nın, önümüzdeki dönemde alacakları tedbirler ışığında, küresel büyümenin anahtarını ellerinde tuttuğunu ifade eden Morgan Stanley, yeni bir resesyon beklentisi içerisinde olmasa da, 2012 yılında büyümenin beklentilerin altında gerçekleşeceğini belirtti.

Cialis 20mg price australia
Böyle bir ortamda rehavetin yatırımcının en büyük düşmanı olduğunu ifade eden banka, sermaye piyasalarını göz ardı etmenin yapılabilecek en büyük hatalardan biri olduğuna, tedbirin asla elden bırakılmaması gerektiğine işaret etti.

 
Morgan Stanley, önümüzdeki yıl içerisinde sermaye piyasalarını bekleyen en büyük riskleri şöyle sıraladı:

 

Cialis price walgreen
Gün geçtikçe daha büyük endişe kaynağı halini alan işsizlik. Avrupa Birliği (AB) ortalaması yüzde 9.7 iken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerinde işsizlik ortalaması yüzde 8.2’lerde seyrediyor. ABD’de yüzde 9.1 olan işsizlik, Avrupa’da çok daha vahim bir hal almış durumda. İspanya’nın işsizlik oranı yüzde 22.6 iken, Yunanistan’da bu oran yüzde 17.6, İrlanda da yüzde 14.1, Fransa’da yüzde 9.9, İtalya’da yüzde 8.3. Türkiye’nin ise 2011 yılını yüzde 10.5 işsizlik oranıyla tamamlaması öngörülüyor. 2012 hedefi ise yüzde 10.4.

 

Orta vadeli büyümede aksamalar yaşanabilir. Bunun nedenleri;

Price.of.cialis.viagra.in.india
 
– Süregelen hacizler, gayrimenkul fiyatlarında gözlemlenen zayıflık, hatırı sayılır seviyelerde stok fazlası.
– Bankaların ve hanehalkının risk algılamasının değişmesi, kredi veren kurumların kredi standartlarını sıkılaştırması, likiditenin kuruması ve tüketici güveninin azalması.
– Devlet, bölge ve federal hükümetlerin mali tedbirleri
– Avrupa’nın resesyonda olma ya da resesyona girme ihtimali.
– Çin, Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranlarında gözlemlenen düşüş.
– Küresel yatırımcılar ve yetkililerin bazı ülkelerin kamu borçlarına ve vade yapılarına ilişkin süregelen endişeleri.
– Tüketicilerin kriz sonrasında maddi anlamda ülkeler gibi sıkıntı içerisine düşmeleri. Özellikle kamu kuruluşlarında yaşanan işten çıkartmalar ve bütçe kesintileri, tüketim cephesindeki daralmayı artırabilir.
– Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere pek çok Euro Bölgesi ülkesinin yanı sıra ABD ve İngiltere tarafından da uygulanan kemer sıkma politikaları.
– Hanehalkının reel gelirinde 2007’den bu yana gerçekleşmiş olan yüzde 10’luk düşüş.
– Analistlerin oybirliği ile 2012 yılında gelirlerde gerçekleşmesini öngördüğü yüzde 4’lük düşüş.

Türkiye ekonomisini 2012’de sert düşüş bekliyor: % 2.7

 

Önümüzdeki yıl için Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde zayıf bir ekonomik büyüme öngören Morgan Stanley, bölgedeki en kayda değer gelişmenin Türkiye’de yaşandığını vurguladı. Geçtiğimiz aylarda, beklenilenin çok üzerinde, sağlam bir büyümeye işaret eden güçlü veriler elde eden Türkiye için 2011 büyüme öngörüsünü yüzde 6.6’dan 7.2’ye yükselttiğini belirten Morgan Stanley, 2012 yılı beklentilerinin ise çok daha karamsar olduğuna dikkat çekti. Banka, 2012’de Euro Bölgesi’nde yaşanması beklenilen resesyonun yanı sıra, küresel mali sıkıntılar ve uygulanan sert mali politikalardan etkilenmesi kaçınılmaz olan Türkiye’de de büyümenin ciddi anlamada hız kesmesini beklediklerini açıkladı. Ülkede sert düşüş gözlemleneceğini öngören Morgan Stanley, buna bağlı olarak Türkiye’ye dair 2012 büyüme tahminini de yüzde 2.7 olarak aşağıya çektiğini belirtti. Banka, 2013 yılında ülke ekonomisinde gözle görülür bir toparlanma ve yüzde 4.2 seviyelerinde büyüme beklediğini açıkladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Galatasaray MP Telekom’u devirdi

Ligin 11. haftasında Telekom’u ağırlayan Sarı-Kırmızılı takım, mücadeleyi 82-75 kazandı ve zirve takibini sürdürdü

Kapat