Dünya Dipsiz Uçurumdan Uzaklaştı

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin yavaş yavaş ”dipsiz uçurum”dan uzaklaştığını söyledi.

IMF Başkanı Christine Lagarde Yeni Delhi’de bir konferansta yaptığı konuşmada, bazı ciddi zayıflıkların küresel finansal sistemi etkilemeye devam etmesine karşın finansal durumun yılın ilk dönemlerindeki kadar kaygı verici olmadığına dikkati çekti.

Küresel ekonomik durumun istikrarına yardımcı olmak için Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından alınan önlemlere atıfta bulunan Lagarde, ”Üç ay önce yakınında olduğumuz dipsiz uçurumdan yavaş yavaş uzaklaşıyoruz” dedi.

Lagarde, finansal kuruluşların bu krizde yüksek düzeyde yayılma etkeni olduğuna işaret ederek, ”Bu, bize reformların nereye odaklanması gerektiğini  gösterdi. Finansal kuruluşlar, büyüme etkeni olmalı, büyümenin önünde tehdit  değil” dedi.

IMF’nin Fransız Başkanı Lagarde, konuşmasında Hindistan ekonomisine de değinerek, Asya’nın üçüncü büyük ekonomisine bütçe açığını azaltmanın yanı sıra havaalanı ve liman gibi alanlarda altyapısını geliştirmesi tavsiyesinde bulundu.

Hindistan hükümeti, 2011-2012 mali yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 5,9′u düzeyinde bulunan bütçe açığını 2012-2013 mali yılında yüzde 5,1′e çekmeyi hedefliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
RBS Uzakdoğu’da Varlık Satıyor

İngiltere’nin en büyük devlet bankası Royal Bank of Scotland (RBS), Güney Kore, Endonezya ve Singapur’daki bazı operasyonlarını bugün itibariyle sonlandırıyor....

Kapat