Dünya Borsaları Coşuyor

AMB’nın bankalara 13 aya kadar sonsuz likidite sağlama kararı, İngiltere MB BoE’nin yeni parasal genişleme programı ilanı ve ABD’den gelen ilk işsizlik başvuruları ve Eylül perakende satışların beklentilerden iyi performans göstermesi ile dünya borsalarında ralli güçlenerek devam ediyor. Perşembe akşamı DJ30 %1.68, S&P500 ise %1.83 primle ayı pazarından kurtuldu.

 

Avrupa’da ise Merkel’in IMF, AB Komisyonu ve Dünya Bankası ile yoğun görüşme trafiğinin ardından Sarkozy ile zirve var.  Yatırımcılar Merkel’in Avrupa bankalarını kurtaracak bir plan üstünde çalıştığına ikna oldu.  Euro/dolar bu sabah 1.34’ü kırarken, Stoxx50 de dün %3.18 zıpladı. 

Dün akşam New York kapanışında %3’den fazla prim yapan GOP borsalarına bu sabah güçlenen Asya para birimleri de eşlik ediyor. TSI 07:00’de MSCI Asya-Pasifik %2.2 yukarda, Nikkei225’de prim %1.14.

Risk iştahının geri geldiği 1.666 dolara kadar tırmanan altın ve 106 doları zorlayan Brent petrolden de okonuyor.  ABD’de ise 10 yıllık tahvilin getirisi %1.99’a kadar yükseldi.

Rallinin önünde ilk önemli sınav bu  akşam açıklanacak ABD tarım dışı istihdam, beklenti 55 bin net artış.  Kötü veri satış getirir.  Türkiye’de ise TCMB analist toplantısından izlenimler olumlu.  Yabancılar biraz şüpheci baksa da, yerli ekonomistlerin TCMB’ye güveni tam.  TL bugün yine güçlenebilir, döviz ihalesi açılır, ama satış çok düşük kalacak.  İMKB dün yerinde saydı, bugün GOP rallisine katılabilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@mail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hisse havası var

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat