Dünya Basını: TCMB Faiz Artırdı

Başlık sitemizin okurlarına garip gelebilir, çünkü olağan zamanlarda TCMB’nin faiz artırdığını dünya basınından öğrenmek komik olurdu.  Ancak, dün başlayan ve bugün de basınımızda sürmesini beklediğimiz tartışmanın ana odağı işte bu olacak:  TCMB faiz artırdı mı, artırmadı mı?  Dünyanın en güçlü merkez bankası olduğunu iddia eden TCMB, politika faizi olan %5.75 haftalık repo faizini artırmadı, ama ancak nadir durumlarda kullanılan O/N borç verme faizinin %12.50’ye çıkardı.

 

Hergün TCMB’den TL60 milyar civarında borçlanarak faaliyetlerini sürdüren bankacılık sistemi açısından hangi oranı effektif faiz haddi olduğunun bilinmesi çok önemli, çünkü kredilerden DİBS’e kadar her şey o faiz oranına göre fiyatlanacak.

 

Dünya finans basınının önde geln temsilcilerine kopnuşan TCMB bürokratları ve ekonomistler TCMB’nin resmen olmasa da fiilen faiz artırdığı görüşünü savundular.

 

TCMB Başkan Yardımcısı Turalay Kenç  Londra’da bir röportajda “Yeni politaka fiilen yüksek faiz demek” açıklamasında bulundu. “Likidite  yönetimiyle piyasa faizlerini etkilemeye çalışıyoruz, bunun politika faizini artırmaktan daha etkili bir yöntem olduğu düşüncesindeyiz.  Nitekim, dün bankalararası gecelik repo faizi %10.9’dan %11.1’e çıktı.

 

Morgan Stanley Londra Ekonomisti Tevfik Aksoy ise “Olağanüstü zamanlar, olağanüstü önlemler gerektirir. Başçı bir yandan kurda istikrar sağlamayı,  öte yanda ise kredi artışını yavaşlatıp  para  politikasını sıkılaştırmayı hedefliyor”  yazdı.

 

Royal Bank of Scotland ekonomisti Tim Ash ise TCMB’nin önceliğinin AB’den gelecek şoklara karşı hazırlıklı olmak değil, aşırı ısınan ekonomiyi yavaşlatmak olması gerektiğini iddia etti. “Yeni politika da büyümeyi enflasyonla mücadeleye tercih etmek suçlamasına hedef olacaktır. TCMB’nin imaj problemi gerektiğinden daha zeki davranmaya çalışması” yorumunda bulundu.

 

Piyasalar bugün TCMB’în günlük ve haftalık para satma ihalelerinin hangisinde daha fazla likdite vereceğini dikkatle izleyecek.  Gün içinde hem borsa, hem de DİBS’de yoğun oynaklık gözlenebilir.  Ancak tüm yorumcuların üstünde uzlaştığı nokta şimdilik kaydı ile TL’de değer kaybının önlendiği.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Burcu Ünüvar: Balayı Bitti

Merkez Bankası (MB) yılın son Enflasyon Raporu’nu (ER) açıkladı. Atılabilecek adımlar konusunda MB büyük bir yenilikle karşımıza çıkmıyor. Ancak faiz...

Kapat