Dünya’nın Gözü FED’in Üzerinde

Dünya piyasalarındaki sert satış dalgasıyla epeyce endişelenen yatırımcıların gözü kulağı bu gün FED’den gelecek açıklamalarda.

 
Geçtiğimiz hafta perşembe günü başlayan sert satış dalgasıyla birlikte haftanın ilk işlem günü sonunda 3.4 trilyon dolar eriyen dünya piysaları içi bugün FED toplantısında Başkan Ben Bernanke’nin ne diyeceği ayrı bir önem taşıyor. Piyasa uzmanları yeni bir parasal genişleme gelebileceğini söylerken bir kesimde daha önce olduğu gibi FED’in stratejileri dahilinde hiç öngörülmeyen bir önlem de çıkabilir deniliyor.  

WSJ: ŞAPKADA TAVŞAN KALDI MI?

 
Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin analizinde, 2007’den bu yana FED Başkanı Ben Bernanke’nin adeta şapkadan tavşan çıkaran sihirbazlara benzediği, ancak artık şapkasında kalan ‘tavşanların’ ya çok küçük olduğu, ya da kendisini ısırabileceği yorumu yapıldı. WSJ, bugüne kadar faizleri sıfıra yakın bir seviyeye indiren, 2 tur tahvil alımı ve mortgage borçları için 2.3 trilyon dolar para basan ve kurtarma paketleri çıkaran Bernanke’nin enflasyonu artırma endişesi nedeniyle büyük ölçekli bir tahvil alımına yönelmeyebileceği görüşünde. “Kendisini ısırabilecek büyük tavşan bu” diye yazan WSJ, şu yorumu yaptı: “FED yeni bir gevşeme için enflasyonun yavaşladığından emin olmak isteyecek. Şapkadan çıkabilecek küçük ‘tavşan’ların ise ekonomiyi hızlandırmada fazla etkisi olmayacak. Bu durumda da FED faizleri daha da uzun bir süre sıfıra yakın tutacağını açıklayabilir.”
 

ROGOFF, “FED, BÜYÜK OLASILIKLA 3. PARASAL GENİŞLEMEYE GİRİŞECEK”
 

Harvard Üniversitesi ekonomisti Kenneth Rogoff, FED politika  yapıcılarının büyük olasılıkla 3. tur büyük ölçekli varlık alımına girişeceğini, ABD ekonomisinde toparlanmaya yardım için daha kararlı  şekilde hareket edeceğini öngördü.
 

“Kesinlikle doğru yönde birşeyler yapacaklar” diye konuşan  Rogoff, Bernanke’nin uygulamak istediği politikalara Federal Açık  Piyasa Komitesi’nden hemen destek bulup bulamayacağını bilmenin  zor olduğunu da vurguladı.
 

GOLDMAN SACHS/O’NEİL, “FED’İN DAHA FAZLA PARASAL GENİŞLEMEYE GİTMESİ İÇİN BİRAZ ERKEN” 
 

Goldman Sachs Asset Management Başkanı Jim O’Neil, FED’in  enflasyonun toparlandığı ortamda daha fazla parasal genişlemeyi düşünmesi için biraz erken olduğunu bildirdi.
 

“FED, 3. parasal genişleme için acele etmek ve ABD Doları’nda  büyük bir düşüşe yol açacak, emtia fiyatlarında büyük bir yükselişe  neden olacak şeyler yapmak istemiyor” diye konuşan O’Neil, “FED’in  bugünkü toplantıda 3. parasal genişleme için acele içinde olacağından  emin değilim. Yapılacak açıklamada finansal şartları mümkün olduğu kadar genişlemeci tutma niyetlerini açıkça ortaya koyacaklarını  düşünüyor” dedi.

 
WİLBUR ROSS:  “FED 3. PARASAL GENİŞLEME KARARINI ALABİLİR”
 

Dünyanın önde gelen yatırımcılarından Wilbur Ross Bloomberg International’a verdiği röportajında, dünya piyasalarında yaşanan sert satışların “panik satışı” nitelidiğinde olduğunu, piyasaların ekonomik gerçekler çerçevesinde hareket etmediğini söyledi.
 

27 milyar dolarlık fonları yöneten Ross, piyasaların dengelenmesinin vakit alabileceğini vurgulayarak, Fed’in 3. parasal genişleme kararı alabileceğini düşündüğünü aktardı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknik Analiz: S&P 500’de RSI son 10 yılın en düşüğünde

S&P 500 Endeksi'nin RSI göstergesi 2001 yılından bu yana en düşük seviyesine indi

Kapat