Draghi Piyasaları Salladı

Perşembe günü piyasaların nabzını AMB başkanı Draghi ve Avrupa Birliği liderlerinin toplantısı belirlerken, tansiyonun birden yükselip, hızla düşmesine neden oldu. Altın güne 1742 dolar/ons seviyesinden giriş yapmasının ardından; 1.34 üzerinde işlem gören pariteyle birlikte Asya ve Avrupa piyasalarında 1735 – 1740 dolar/ons dar bandında sakin seyir izledi. AMB’nin yeni faiz oranını açıklamasının ardından, yatırımcılar indirim haberiyle sarı madeni haftanın en yüksek seviyesi olan 1756.30 dolar/ons’a taşıdı.

  
Avrupa Merkez Bankası faizleri 25 baz puan düşürerek yüzde 1 seviyesine indirdi. Bu hamleyle banka; faizlerde reel bir indirime gitmekten ziyade Nisan 2011 seviyesine geri çekmiş oldu. Euro/dolar paritesinde de en yüksek 1.3461 seviyesi kaydedilirken, bu sert hamlenin ardından grafikler yönünü aşağı çevirdi. Sonrasında; taze başkan Mario Draghi’nin konuşması piyasalar tarafından takip edildi. Başkan, faiz düşürme kararının oy birliğiyle alınmadığını ve Banka’nın para politikaları konusunda AB antlaşmalarının engeline takıldığını açıkladı. Bölge’nin kurtarma fonunun, tahvil piyasasının kötü etkisiyle savaşmada öncelikli araç olduğunu da belirtirken, IMF’nin yardım planının da mantıklı olmadığını belirtti. Draghi’nin açıklamalarının ardından altın sert şekilde düşüşe geçerken, ABD’nin devam eden işsizlik sigortalarının 20 Eylül 200’den bu yana ki en düşük seviyede açıklanması da altın üzerinde baskı oluşturdu. Altın en kötü işlem fiyatı olan 1704 dolar/ons’a gerileyerek gün içinde 52 dolar/ons’luk geniş bant içinde dalgalanmış oldu. Seans sonunda 1708 dolar/ons’ta dengelenerek yüzde 2 oranında kan kaybına uğrarken, Euro’da da yüzde 0.5 gerileme kaydedildi. Ham petrol piyasasında, Bölge’deki krizin devam edeceğine dair şüphelerin yükselmesiyle Nymex yüzde 2, Brent yüzde 1.25 kayba uğradı. Perşembe günü, gece geç saatlere kadar süren toplantıdan, 23 ülkenin yeni AB anlaşması kapsamında olması kararı çıkarken, liderler IMF’ye 200 milyar Euro’nun aktarılmasına karar vererek de ciddi bir hamle yaptılar.
  

Bugün itibariyle sonuca varılacak toplantının ilk yansımalarıyla piyasalardaki volatilite sürebilir. Son gün, Almanya’dan ticaret dengesi, TÜFE, ABD’den de ticaret dengesi ve Michigan Üniversitesi endeksleri açıklanacak. İstanbul Altın Borsası’nda bir gün süren alım hareketi Perşembe günü, yerini tekrar satışa bıraktı. Günün en yüksek seviyesi olan 1742 dolar/ons’tan 1708.25 dolar/ons’a kadar yuvarlanan altın seans sonunda 1712 dolar/ons’ta dengelendi; günlük bazda yüzde 1.15 kayba uğradı. Toplamda 738 kg altın ve 1,100 kg gümüş el değiştirirken, altın işlemlerinin 337 kg’ı T0, 370 kg’ı T1, 25 kg’ı T4 ve 6 kgî T5 vadelere gerçekleşti.
 

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gedik Yatırım: İngiltere “Yokum” Dedi. Peki Euro Bölgesi Anlaşabilecek mi?

IMKB 100 endeksi, dünü % 2.97 dü şüşle, 53.500 puandan kapatt ı. Gün içerisinde 55.212′ye kadar ç ıkan Endeks, Avrupa...

Kapat