Draghi: En Kötü Sona Erdi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario draghi, Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, bölgedeki ülke borç krizinde en kötü dönemin atlatıldığını söyledi.

Draghi, “En kötüsü geride kaldı, ancak halen riskler var” dedi ve “Durum istikrar kazandı. Enflasyon, cari denge ve hepsinden önemlisi bütçe açıkları gibi Euro Bölgesi için önemli göstergeler, örneğin, ABD’dekilerden daha iyi” değerlendirmesinde bulundu.

Draghi, “Yatırımcı güveni geri döndü ve top şimdi hükümetlerde diyerek, “Euro Bölgesi’ni sürdürülebilir şekilde krizlere karşı korumalılar” şeklinde görüş bildirdi.

Draghi, ayrıca Almanya’nın Avrupa’da bir “rol model” olduğunu ve AMB’nin 23 üyeli Yönetim Konseyi’ndeki iki Alman üyenin, Almanya’nın istikrar kültürünü “içselleştirdiklerini” sözlerine ekledi. Draghi, Bundesbank Başkanı Jens Weidmann’ın AMB’nin aldığı riskler konusundaki endişelerini paylaştığını ve konseyde kuzey-güney bölünmesi olmadığını belirtti. Draghi, ”Eski Avrupa sosyal modeli tarih oldu” dedi.

Bild’e yaptığı değerlendirmede, Draghi, “Eğer enflasyon kötüleşirse, AMB acil bir şekilde, önceden müdahale derek harekete geçecektir. Ancak petrol ve vergi artışları dikkate alındığında, enflasyon yüzde yüzde 1.5 civarında istikrarını sürdürüyor” dedi ve “AMB’nin kredileri enflasyonu yükseltmeyecek” şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası, ilki 21 Aralık’ta ikincisi 29 Şubat’ta olmak üzere   düzenlediği Uzun Vadeli Refinansman Operasyonu (LTRO) kapsamında Avro Bölgesi   bankalarına 3 yıl vadeyle yaklaşık 1 trilyon avro tutarında kredi imkanı   sağlamıştı.

Enerji fiyatları, şubat ayında Avro Bölgesi’nde enflasyon oranının yüzde   2,7′ye ulaşmasına yol açtı. Almanya’da pek çok kişi ECB’nin bankalara sağladığı   uzun vadeli kredi operasyonlarının da enflasyonist baskı oluşturduğundan endişe   duyuyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
USDTRY ve EURTRY’de ne yapmalıyım?

Yatırımcılardan gelen mailler üzerine daha önce sizlerle paylaştığım EURTRY ve USDTRY analizlerini güncelleme kararı aldım. Hatırlarsanız daha önce hem USDTRY...

Kapat