D&R Hedef Büyüttü

2010′da hızlı büyüme gösteren kitap pazarı, kültür perakendeciliğindeki gelişmeyi tetikledi. D&R da 2011 yılı için 15 milyon TL yatırım hedefi koydu.

 
Türkiye’de 2010 yılında yüzde 40 büyüme sağlayan kitap pazarı, kültür ürünleri perakendeciliğine doping oldu. Bugüne kadar yaptığı 50 milyon liralık yatırımla sektörün önde gelen firmalarından D&R da hızlı büyümeden nasibini aldı. 2010 yılını 101 mağaza ve 250 milyon lira ciro ile kapatan firma, 2011 yılı için yüzde 22 büyüme ve 350 milyon lira ciro hedefi koydu.

 
Sektördeki pazar payının yüzde 60’lara çıktığını belirten D&R Genel Müdürü Kürşat Demircioğlu, son 5 yıldır yaşanan hızlı büyümeye dikkat çekerek, “Büyümede okuyucunun artması ile birlikte onlara sunulan ürün çeşidinin artması ve fiyatların ucuzlaması da önemli bir etki sağladı” dedi.
 

Yeni konseptle hızlandık
 

D&R’ların büyümesinde oluşturulan yeni konsept mağazalarının büyük bir rol oynadığını belirten Demircioğlu, şu açıklamayı yaptı: “Özellikle açtığımız kafe konsepti çok tuttu. Son olarak 5 bin metrekarelik bir ikmal deposu yatırımı yapıldı. Artık 100 binin üzerinde ürün tamamen teknoloji sayesinde firmalara otomatik olarak dağıtılacak. Bu yatırım bizim büyümemizi daha da hızlandıracak.” D&R’ın planları arasında doğuda büyümenin de yer aldığını belirten Demircioğlu, “Gaziantep’te ve Malatya’da mağazamız var. Diyarbakır’da açmak istiyoruz. Bu yıl 15 milyon liralık yatırım planladık” dedi.

 
E-kitapta büyüyecek
 
Yurtdışında kitap ve kültür ürünleri satışı gerçekleştiren zincirlerin teknolojinin hızlı gelişimi nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiğini belirten Demircioğlu, “Teknolojiyi yakından takip ediyoruz. e-kitap işine girdik. Dijital müzikte yenilikleri izliyoruz. Yakında başlayacak uygulama ile müşterilerimiz barkod okuyucularla mağazayı dolaşıp istedikleri müzikleri satın alabilecek” dedi. (Radikal)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
El Erian: Finansal Baskı Amerika’ya Geliyor

Pimco CEO’su Muhammed El-Erian, politika yapıcıların finansal  krizin etkileri ile boğuştuğu ortamda, ABD’nin önümüzdeki yıllarda yüksek enflasyon, kemer sıkma ve...

Kapat