Dövize İş-Kur Mu Müdahale Ediyor?

İş-Kur’un iki günde 165 milyon dolar döviz satması, TCMB’nin başka kamu kurumlarını da müdaheleye mi yönlendirdiği sorularını da beraberinde getirdi.  İş-Kur yöneticileri satışların kurumun karlılığı ve portföy yapısı ile ilintili olduğunu beyan ederken, Milliyet ve VATAN Gazeteleri TCMB’ye destek verildiğini öne sürüyor.  Erğer İş-Kur satıyorsa, acaba büyük kamu bankaları ve veya elinde  döviz olan bütçe dışı fonlarda satış yapıyor mu?  Acaba döviz sepeti bu satışlara rağmen mi 2.14’ün üstünde kaldı?  Piyasaların şeffaflığının korunması açısından bu sorular cevap verilmesi şart.

 Milliyet

Uzmanlar, kamu kurumlarının dönem dönem böyle satışlar yaptığına dikkat çekiyor. Bu dönemdeki satış ise Merkez Bankası‘na destek hamlesi olarak yorumlanıyor. Elinde ciddi döviz portföyü olan kamu kurumlarından satışların devam edebişleceği tahmin ediliyor.

Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, İŞKUR‘un gerçekleştirdiği satışın Merkez Bankası’nın aldığı döviz likiditesini artırma yönündeki hamlelere destek niteliğinde olduğunu söyledi.

Erginol, “Kamu kurumları ve kamu bankalar böyle durumlarda bu tip satışlar yapabiliyor. Bunlar Merkez Bankası’nın son aldığı kararları destekleyici nitelikte adımlar” dedi. Öte yandan Merkez Bankası da bugün döviz satış ihalesi ile 70 milyon dolarlık bir satış yapacağını duyurdu.

VATAN:  İşsizin parasıyla dolara fren

İŞKUR son iki günde toplam 165 milyon dolarlık döviz satışı yaptı.

TL’deki değer kaybını sınırlamak için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) da devreye girdi.

İŞKUR Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan son iki günde yaklaşık 165 milyon dolarlık döviz satışı yapıldığını belirterek, bunun, Merkez Bankası’nın isteği doğrultusunda değil fonun kârlılığının korunması amacıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Biçerli, fonun kârlılığı korumak için zaman zaman ekonomik konjonktürü de takip ederek döviz satışı yaptıklarını söyledi.

Döviz satışına İŞKUR Yönetim Kurulu’nun karar verdiğini vurgulayan Biçerli, ‘Kamuoyunda bu Merkez Bankası’nın desteklenmesi gibi algılanıyor. Merkez Bankası’nın isteği doğrultusunda böyle bir olay olmamıştır’ diye konuştu.

Biçerli, döviz alım satımının, ekonomideki gelişmelere göre fonun kârlığını korumacıyla yapılan rutin bir işlem olduğunu kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB Yine Yeşillendi

Bugün güne yatay olarak başlayan İMKB bir ara kısa süreli bir yükseliş denemesi yapsada dışarıdan gelen satışların etkisiyle yüzde 4...

Kapat