Döviz sepeti

Yükseliş etkisi avrodan beklenebilir

Kur sepetinde düşüş görünmüyor, yükseliş devam etmese de isteği sürüyor. Niye böyle olduğunun cevabını ortalamalar arası ilişki verirken, nisan sonrası için avro ağırlıklı etkiyle yükseliş görülme ihtimali artıyor.

Kısa vadenin biraz ötesinde kalarak, haftalık bakalım ve belirtelim: 50 haftalık ortalama yataya dönerken, 120 haftalık ortalama ile arasındaki makas kapanmaya başladığında yükselişte yeni perde açılabilir. Geçmiş gözlemlerde bunu yaşıyoruz. Gelişmeler 2013 tamamını kapsayacak kadar etki üretebilecektir. Mart ayı genelinde  sepet seviyesinin 2.07 altında kalarak görüntüsünü yataya çekmesi durumunda yıllık hedefi yukarı çekebileceğiz.

Aylık bazda görüntüyü göstergelere bakarak belirtelim: son 50 ayın gösterge değerlerinin ortalaması yükseliyor. Bunda, geçmişteki hesaplarda görülen düşük değerlerin etkisinin kalmamış olması önemlidir. Son 120 ay için de benzer gözlemdeyiz: göstergenin 120 ay hesabına giren ilk değerleri negatiftir ama mayıs 2012 ile negatif değerler hesaplardan çıkmış olacaktır.

Dalgalanmadaki artış düşüşün habercisidir. Bu şekilde aylık bazda direnç ve destekler için kabaca çerçeve çizilebilir. Grafik üzerinden belirtirsek: 50 ayın ilk değerleri ortalamayı aşağı çekmektedir. Bir başka deyişle dalgalanma üretmektedir. Haziran ayına doğru bu değerler hesaplardan çıkacağı için daha az dalgalanma daha fazla istikrar ve devamında prim anlamına gelecektir.

Haftalık bazda incelersek: altı haftalık ortalama altında tepki geliyor ve 50 haftalık ortalamadan destek almaktadır.  Haftanın, en düşüğüne yakın bitmesi baskıyı devam ettirebilir ama düşüşün aynı tempoda devamı olmayabilir. Buna sebep de,  zaten 6 haftalık ortalama altında olunmasıdır.

kısa vade direnç: 2.17 – 2.16,  destek: 2.08– 2.09   (2012 zirve tahmini: 2.35  – 2.40)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım Günden Kalanlar

Dün Çin’den ve Euro Bölgesi’nden gelen ve imalat sektörlerinin daraldığına işaret eden PMI verileri sonrası sert düşüşler yaşayarak günü ekside...

Kapat