Dönmez: Dünya Borsaları Arasında Yerimiz Sağlamlaşıyor

Henüz çok genç bir borsa olmasına rağmen Türkiye’nin tek vadeli  işlem borsası olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, geride bıraktığı  altı sene zarfında, çok büyük bir gelişim gösterdi.
 

VOB Genel Müdürü  Çetin Ali Dönmez, borsanın faaliyete geçtiği 2005 senesinde sadece 3  milyar TL civarında olan işlem hacminin, 2009 senesinde 334 milyar  TL’ye ulaştığını belirterek, “2010 yılında da bir önceki yıla oranla  yüzde 29′luk bir artış ile yaklaşık 432 milyar TL’lik bir işlem hacmi  yakalandı. Futures Industry Association (FIA) verilerine göre VOB,  dünya türev borsaları sıralamasında da birçok borsayı geride bırakarak  26′ncı sırada yer aldı” dedi.
 

VOB’un bu başarısını yeni  sözleşmelerle birlikte ürün çeşitliliğini artırarak sürdürdüğünü de  sözlerine ekleyen Dönmez, “Bu çerçevede özellikle opsiyon  sözleşmelerinin piyasasının açılması başta olmak üzere hedeflenen  projeleri sırasıyla tamamlayarak, VOB ülkemiz finansal piyasalarının  gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. VOB’un yürüttüğü en önemli  projelerden bir tanesi yeni Borsa işlem sistemine geçiş projesi. Yeni  işlem sistemine geçilmesiyle birlikte opsiyon sözleşmeleri ve birçok  farklı ürün VOB’da işlem görmeye başlayacak. Ayrıca yürürlüğe  konulacak yeni sistem ile birlikte yatırımcılar, aracı kurumlar ve  piyasa profesyonelleri, artık son derece gelişmiş risk yönetim  sistemlerini tanıma imkanı bularak kullanmaya başlayacak” dedi.
 

Dönmez, opsiyon sözleşmelerin yanı sıra yakın zamanda yeni vadeli  işlem sözleşmelerinin de işleme açılacağını söyleyerek şöyle konuştu:  ”İlk etapta nakdi uzlaşmalı elektrik vadeli işlem sözleşmeleri işleme  açılacak ve kısa bir süre sonra da fiziki teslimatlı elektrik vadeli  işlem sözleşmeleri devreye alınacak. İki adet baz yük ve pik yük  dönemi için nakdi mutabakatlı elektrik sözleşmeleri ile aylık vadeli  fiziki teslimatlı baz yük ve pik yük elektrik sözleşmelerinin işleme  açılması planlanıyor. Ayrıca işleme açılması planlanan diğer bir  vadeli işlem sözleşmesi olan Kurban Vadeli canlı hayvan vadeli işlem  sözleşmeleri ile hayvancılık sektörü önemli bir risk yönetim aracına  sahip olacak. Yatırımcıların hizmetine sunulacak olan Kurban vadeli  canlı hayvan sözleşmeleri fiziki teslimat yöntemi ile sonlandırılacak.”

 
“VOB’da işlem gören endeks, faiz ve emtia vadeli işlem  sözleşmelerinin yanı sıra nakdi uzlaşmalı ya da fiziki teslimatlı  USD/TL ve EURO/TL vadeli işlem sözleşmeleri ve Euro/Dollar çapraz kur  vadeli işlem sözleşmeleri döviz kuru riskinin yönetilmesi amacıyla  kullanılmakta” diyen Dönmez, “Bu sözleşmeler sayesinde ihracatçılar,  USD ve EURO’nun gelecekteki alış veya satış kurlarını önceden  belirleme imkanına sahip oluyorlar. Böylelikle, ihracatçıların  gelecekte belli bir tarihte ellerine geçecek olan ya da satın  alacakları dövizin TL karşılığını bugünden sabitlemeleri mümkün hale  geliyor. Bu sözleşmeleri kullanan ihracatçılar, VOB’da yayınlanan  vadeli fiyatlara göre karşı tarafa fiyat verebilir hale geliyor” dedi.
 

2011 yılında tamamlanması hedeflenen yeni alım satım sisteminin  hayata geçtikten sonra Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayını takriben  VOB’da opsiyon sözleşmeleri de işlem görmeye başlayacak. Dünyada  önemli bir büyüklükte işlem hacmine sahip olan opsiyon sözleşmelerinin  de ihracatçılar için kur riski yönetiminde önemli bir araç olacağını  da sözlerine ekleyen Dönmez, “Vadeli işlem sözleşmelerinde gelecekteki  alış ya da satış kuru sabitlenir. Opsiyon sözleşmelerinde ise  ihracatçı, bir prim ödeyerek Dolar’ı veya Euro’yu gelecekte belli bir  kur seviyesinden alma ya da satma hakkını satın alır. Vade tarihinde,  ihracatçı o anki kur seviyesine göre karar vererek, elindeki yabancı  parayı önceden belirlenen kur seviyesinden alabilir/satabilir veya  spotta daha uygun bir kur bulması halinde bu hakkını kullanmayabilir.  Gelecekteki kur seviyesinin bugünden belirlenmesi, ihracatçıların daha  rekabetçi fiyat vermelerini de sağlarken, global rekabet ortamında bir  avantaj yakalanması söz konusu olmakta” dedi ve ekledi: “Henüz çok  genç bir borsa olmasına rağmen VOB, Türk ve uluslararası finans  çevrelerinde yoğun ilgi uyandırmayı başardı. Önümüzdeki yıllarda  sürdürülen projelerin tamamlanması ve yeni projelerle işlem hacminin  daha da artacağı ve VOB’un dünya borsaları arasında yerini daha da  sağlamlaştıracağı tahmin ediliyor.”
 

VOB’un ihracatçılara yönelik olarak ayrıca Türkiye İhracatçılar  Meclisi (TİM) ile dış ticaret yapan firmaların döviz kurlarında  yaşanan dalgalanmalara karşı VOB’u daha fazla kullanmalarını sağlamak  amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandığını, işbirliğinin amacının  ihracatçıların özellikle döviz kuru riskinden VOB sözleşmeleriyle  kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda bilgilendirmek ve risk  yönetimini teşvik etmek olarak belirlendiğini anlatan Dönmez, “Bu  kapsamda VOB tarafından ihracatçılara özel “ALOVOB” hattı kuruldu”  dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: US Dollar Gains as EU Continues to Dither on Greek Aid

The US Dollar rose anew as a weekend summit of Euro Zone finance ministers failed to pave the way for...

Kapat