Domino Etkisi Devam Ediyor… Sıradaki İsrail mi ?

Ülke çapında başta Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Ber Şeva, Aşdod, Nasıra olmak üzere 11 değişik kentte eş zamanlı düzenlenen ve yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı gösterilerde, İsrailliler Binyamin Netanyahu hükümetini protesto etti.

 
Göstericiler, hükümetten daha ucuz konut ve daha iyi yaşam koşulları talebinde bulundu. İki hafta önce Dafni Leef adlı bir genç kızın, kiralık evinden çıkarılmasından sonra Tel Aviv’deki Rothschild üzerinde bir çadır kurmasıyla başlayan protesto hareketi çığ gibi büyüyerek tüm ülkeye yayıldı. Daha ucuz iskan talebiyle başlayan protesto gösterilerine anneler, aylardır toplu sözleşme gösterilerinde hükümetle uzlaşamayan doktorlar, öğrenci dernekleri ve en son işçi sendikaları ile ülkenin Arap vatandaşları da daha iyi yaşam koşulları talebiyle katılmıştı. Tel Aviv’de diğer kentlerle birlikte başlayan protestolarda Netanyahu’ya “diktatör” diye tepki gösterirken “sadaka değil, sosyal adalet istiyoruz” sloganlarının atıldığı gösteriler büyüyor.

 
MADEM EKONOMİ İYİ…
  

Gösterilerle ilgili Jerusalem Post gazetesinde yapılan bir haber-yorumda, İsrail’de ekonominin güçlü olmasına, OECD ülkeleri arasında ekonomik büyümesi yüzde 5.2 ile en yüksek ülke olarak gösterilmesine, işsizlik oranının yüzde 5.7′lere gerilemesine rağmen insanların neden sokaklara döküldükleri incelendi. Haber-yorumda, “Madem ekonomimiz görece iyi gidiyor, ülkenin her yerinde gösteri yapan gençler neden bu kadar haklı sorunları dile getiriyorlar? Ve belki daha da garibi, bu hafta tüm medyada zayıf ve savunmasız diye resmedilen hükümet, nasıl oluyor da bu kadar güvenli ve istikrarlı olabiliyor?” diye soruldu. Yazıda bir muhalefet milletvekilinin sorunu şöyle ortaya koydu: “Ekonominin güçlü olması, gençleri maruz kaldığı sorunlar nedeniyle daha da öfkelendiriyor. Savaş durumu olduğunda, halk fedakârlık yapma gereğini anlar.”
 

PARLAMENTODA “TATİLE GİRMEYELİM” ÇAĞRILARI
 

İsrail muhalefetinin lideri Kadima Partisi Başkanı Tzipi Livni ile İsrail Parlamentosu’nun (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin, yaz tatiline giren parlamentonun çalışmalarının, büyüyen sosyal protestolar nedeniyle uzatılmasını istedi. Livni, ”Knesset’in tatile çıkma zamanı değil” diye konuşurken, Hükümetteki Likud partisinden Rivlin de bugün Knesset’te çalışmaların devam edilmesine ilişkin bir önergenin görüşüleceğini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’deki Oylama Yaklaşıyor Piyasalar Tetikte…

EUR/USD paritesi daha önce de 1,4450 direncini test ettikten sonra bu seviyeyi geçemeyerek satış baskısına maruz kalmıştı. Bugün parite bu...

Kapat