Doların Ateşi Yüksek

Avrupa’daki borç krizinin İtalya ve İspanya’ya da yayılacağı endişesi, Türkiye’de doların ateşini yükseltti. Dolar dün serbest piyasada satışta en yüksek 1.6595’i, en düşük 1.6510’u gördü. Bu, dolarda Nisan 2009’dan beri görülen en yüksek seviye.

Euro da 4 ayın dibinde
 
Dolar, 2010’un sonlarında üç yılın en düşük seviyesi olan 1.38’i görmüştü. Bu seviyeye göre ise 9 ayda yaklaşık yüzde 20 artış yaşandı. Euro da dolar karşısında son dört ayın en düşük seviyesi olan 1.3838’i gördü.
Uzun süredir kalıcı bir yükseliş gösteremeyen dolar, 2009 yılı başından sonra artışa geçerek, daha önce Mart 2003’te gerçekleştirdiği 1.7700 zirvesini aşmıştı.

  
9 Mart Pazartesi günü 1.8200’lere kadar çıkarak TL karşısındaki rekorunu yenileyen ve ardından gerileyen dolar, yıl ortasına gelindiğinde 2009 başındaki seviyelerine tekrar geri dönmüştü. Dolar 2009 yılını 1,5000’ün altında 1.4970 liradan tamamlandı, 2010 yılını ise 1.5500 liradan kapatmıştı.

  
1 gram altın 82 lirayı aştıKriz endişeleri güvenli liman altına rekor kırdırdı. Ons altın fiyatlarındaki yükseliş ve doların Nisan 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye gelmesiyle külçe altının gram fiyatı 82 lirayı aşarak rekor seviyeye yükseldi. Kapalıçarşı’da 24 ayar altın 82 liradan işlem gördü. Analistler uluslararası piyasalarda riskten kaçışın altına destek olduğunu ve fiyatı yükselttiğini belirtti.

 
L.O.V.E krizin simgesi oldu
 
İtalyan heykeltıraş Maurizio Cattelan tarafından yapılan bu heykel, şu günlerde spekülatif hareketlerle sarsılan Milano borsasının önünde duruyor. Ekime kadar sengilenecek ‘L.O.V.E.’ isimli eser, ideoloji karşıtlığını simgeliyor. Ancak aynı zamanda argo bir hareketi çağrıştıran heykelin fotoğrafı, Milano borsasındaki sarsıntıyı haberleştiren ajanslar tarafından İtalya’nın ekonomik durumuna da bir gönderme olarak yorumlanarak abonelere servis edildi.
  

Borç ve spekülasyon Italya’yı sarsıyor
 
İtalya’da kriz endişesi spekülatif hareketle birleşince İtalyan devi UniCredit’in tahtası kapandı. Lagarde “Ülke piyasa baskısı altında” dedi.

 
Avrupa’da bu kez gündem İtalya. Yunanistan’ın ardından borç krizinin İtalya’ya sıçrama riski nedeniyle cumadan beri piyasalar alt üst oldu. En çok bankacılık hisseleri zarar gördü, en büyük İtalyan bankası UniCredit dün yüzde 7,1 değer kaybedip taban fiyatı 1.07 euroya düşünce hisselerin işlem sırası kapatıldı. Spekülatif hareketlerin endişesiyle önceki gün açığa hisse satışını yasaklayan İtalyan hükümetini destekleyen bir açıklama da dün IMF’den geldi. IMF Başkanı Christine Lagarde İtalya’nın, piyasa tarafından yönlendirilen baskılarla karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek, İtalya ile ilgili bazı verilerin mükemmel olduğunu ve faiz dışı açığı en düşük ülkelerden biri olduğunu söyledi. Ak Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar da aynı görüşte. Aklar İtalya’nın borçları ve durgunluk seviyesindeki ekonomisi nedeniyle sorunları olduğunu belirterek şöyle konuştu: “İtalya Yunanistan gibi değil. Batmıyor. Piyasalar kendi kendini gaza getiriyor. Açığa satıştan, hisselerin düşmesinden nemalanıyorlar.Stres testinden İtalyan bankaları geçtiği anda piyasa düzelecek.”

 
Parlamento ise tasarruf planını yarın oylayacak. Planda 4 yılda 40 milyar euro tasarruf hedefleniyor. İtalya Başbakanı Silvio Belusconi “Parlamento borcu azaltmaya yönelik kararlar alacak” dedi.
  

‘Piyasanın yaptığı mantıklı değil’
  
İspanya Ekonomi Bakanı Elena Salgado, İspanya ve İtalya’nın piyasaların hedefi olmasının mantıklı olmadığını belirtti. Salgado iki ülkenin ekonomilerinin güçlü olduğunu ve çeşitlilik arz ettiğini, bu nedenle piyasaların oynaklığından etkilenmelerinin mantıklı olmadığını vurguladı. Öte yandan İspanyol ABC gazetesi altı İspanyol bankasının stres testini geçemediğini ileri sürdü. Salgado bankaların rezervde tuttukları nakdin çekirdek sermayeden sayılmaması nedeniyle bazı bankaların testlerde başarısız göründüğünü söyledi.
  

Euroda dağılma senaryosu
 
Credit Suisse müşterilerine bazı yatırımcıların euro bölgesinin dağılması olasılığını açıkça değerlendirdiklerini duyurdu. Japon aracı şirketi Mitsubishi UFJ Securities ise yatırımcılara böyle bir duruma karşı hazırlıklı olmalarını tavsiye ettiği bildirildi. Şirket notunda “Euro bölgesinin çevre ülkelerinden başlamak üzere eurodan çıkışlar görülmesi mümkündür” denildi. Credit Suisse ise İtalya’nın büyük baskı altında olmasının nedeninin euro bölgesinde bir dağılma senaryosu için bir model olarak kullanılması olduğunu bildirdi. Banka krizin merkez ülkelerinin çevre ülkeleri kurtarmasıyla biteceği görüşünde. (Reuters)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin Ekonomisindeki Büyüme İkinci Çeyrekte Geriledi

Çin ekonomisinin yılın ilk yarısında geçen  yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 büyüdüğü bildirildi.    Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıklamasına göre yılın...

Kapat