Dolara müdahale gelir mi?

Türk Lirası tarfında değer kaybı hız kazanmaya başladı. Sepetandnbsp;kur Merkez Bankası`nın sevmediği 2.10`ları aştı şimdi gözler Merkez Bankası`nda.

Ceren Dilekçi/Thelira

Geçtiğimiz Cuma Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı`nın faiz koridorunu daraltma yönünde önem çıkan açıklamasıyla TL zayıflarken, dolar, ABD verilerinin de desteğiyle güçlendi. Bu süreçte 1,82`nin de üzerine atan dolar/TL kuru ve buna paralel olarak 2,12 seviyesine yükselen sepet kur, akıllara Merkez Bankası`nın yeniden devreye girip girmeyeceği sorusunu getiriyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, Thelira`ya yaptığı değerlendirmede, Cuma günü Merkez Bankası Başçı`nın faiz koridorunu daraltılabileceği yönündeki açıklamasının, kuru tetiklediğini bildirdi. TL`deki değer kaybının diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla olduğunu dile getiren Başçı, Merkez Bankası`nın sepet kurdaki harekete bakacağını bildirdi.

Şu etapta Merkez Bankası`nın adım atıp atmayacağının bilinemeyeceğini ifade eden Fertekligil, Merkez Bankası`nın dövizi dizginlemek amacıylaandnbsp; bazı adımlar atmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Merkez Bankası`nın repo miktarında azalmaya gidebileceğini kaydeden Fertekligil, döviz tarafında zorunlu karşılıklarda indirime gidebileceğini ya da günlük fonlama miktarıyla oynayabileceğini belirtti.

MB, KURUN SEVİYESİ HAKKINDA NET SİNYALLER VERMEDİ

Ekspress Yatırım Ekonomisti Nilüfer Sezgin, açıklamasında, Merkez Bankası`ndan şu etapta bir adım atılmasının beklenebileceğini ifade ederek TL likiditesini sıkıştırmayı tercih edebileceğini bildirdi. Şu aşamada döviz satım ihalelerinin gündemde olmadığını kaydeden Sezgin, yükseliş devam ederse potansiyel önlem olarak devreye girebileceğini belirtti.

Merkez Bankası toplantısından çıkan sonuçta faiz koridoru indirimine muhtemel baktılğı, şu etapta erteleyeceğini ifade eden Sezgin, faiz koridorunda indirim ihtimalinin enflasyon görünümünü riske attığı yönünde piyasada bir algı oluştuğunu bildirdi.

Petroldeki yükseliş ve ABD`de 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişin kurda baskı oluşturduğunu, Başçı`nın söylemlerinin pozisyon almak için uygun bir ortam yarattığını söyledi.

Sezgin, Merkez Bankası Başçı`nın ekonomistlerle dün yaptığı toplantıda, kurun seviyesi hakkında net sinyaller vermediğini sözlerine ekledi.

ZORUNLU KARŞILIKLARI İNDİREBİLİR

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, değerlendirmesinde, Merkez Bankası`nın Salı günü yapacağı PPK toplantısında, iç piyasadaki yavaşlamaya bağlı olarak sınırlı düzeyde zorunlu karşılıklarda indirime gidebileceğini, Haziran`dan sonra da faiz koridorunu daraltma yönünde adım atabileceğini belirtti.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Gozler Merkez’de..

Çin’in benzin fiyatlarinaalti haftada ikinci kez zam yaptigina iliskin gelen haberler sonrasindaekonomik aktivitenin yavaslayacagina dair artan kaygilar global piyasalardasatis egilimi...

Kapat