Doğrudan Yatırım Girişi 6 Ayda Yüzde 92 Arttı

Haziran 2011′de uluslararası doğrudan yatırım 826 milyon dolar  olarak gerçekleşti. 2011 yılının ilk 6 ayında doğrudan yabancı sermaye  girişi yüzde 92 oranında artarak 6.2 milyar dolar oldu. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, AB Ülkelerinin Türkiye’ye ilgisi artarak devam ediyor.

 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Haziran ayı uluslararası doğrudan  yatırım girişleri için şu değerlendirmelerde bulundu: “Haziran 2011 uluslararası doğrudan yatırım girişleri 826 milyon  dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu miktarın 427 milyon doları sermaye  girişi, 273 milyon doları ise yabancıların gayrimenkul alımından  oluşmaktadır. Aynı dönemde uluslararası sermayeli firmaların yabancı  ortaklarından aldıkları krediyi ifade eden diğer sermaye bileşeni 126  milyon dolar olmuştur.

 
2011 yılının ilk altı ayında uluslararası doğrudan yatırım girişi  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 oranında artarak 6,2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre 3.2 milyar  dolar daha fazla uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşmiştir.  Geçen yılın aynı dönemine göre gerçekleşen yüzde 92′lik artış,  Türkiye’nin yatırımlar için en güvenli limanlardan biri olduğunun  kanıtıdır.
 

2011 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen sermaye girişlerinin yüzde  88′inin AB ülkeleri kaynaklı olması Türkiye’nin Avrupa’nın ve Avrasya’nın mal ve hizmet üretim üssü olma hedefimize doğru  ilerlediğimizin kanıtıdır. Sektörel bazda bankacılık ve sigortacılık, enerji sektörü ve imalat sanayinin sermaye girişlerinin ilk  sıralarında yer almış olması, Türkiye’nin hizmet ve üretim  potansiyelini göstermesi açısından önemlidir. İmalat sanayi sektöründe  kimya ve gıda sektörünün öne çıkması Türkiye’nin bu alanlarda hem üretim, hem de ihracat potansiyeline yansıyacaktır.
 

2011 yılı Ocak-Haziran döneminde, 1.705 adet uluslararası  sermayeli şirket ve şube kuruluşu ve 290 adet yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki ile toplam 1.995 adet şirket faaliyete  geçmiştir.
 

Geçen yılın aynı döneminde 97 adet teşvik belgesi düzenlenmiş  iken, 2011 yılının ilk 6 aylık döneminde uluslararası sermayeli şirketler için 130 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir. 2010  yılı için düzenlenen 97 adet teşvik belgesi için 2,4 milyar dolarlık yatırım ve 6.684 kişilik istihdam öngörülürken 2011 yılında düzenlenen  teşvik belgeleri önümüzdeki 3 yıl içinde 3.7 milyar dolarlık yatırım  ve 7.417 kişilik istihdam artışı sağlayacaktır.
 

2011 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre belge  adedi %34, sabit yatırım tutarları %54, istihdamda ise %11′lik artış sözkonusudur.
 

2011 yılının ilk altı aylık döneminde, bir önceki yılın aynı  dönemine göre uluslararası doğrudan yatırım girişi, şirket sayısı ve yatırım teşvik belgesi değerlerinde devam etmekte olan artış, Türkiye  ekonomisinin uluslararası sermayeli yatırımcıların değerlendirme  kriterleri açısından yeterli ölçüde güven sağlamaya ve cazibesini  artıran bir yatırım yeri olmaya devam ettiğini göstermektedir. Bu  veriler gösteriyor ki, 2011 yılında 10 milyar doların üzerinde bir  doğrudan yabancı sermaye girişi gerçekleşecektir.
 

2011 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen sermaye girişlerinin yüzde  88′inin AB ülkeleri kaynaklı olması, Türkiye’nin Avrupa’nın ve Avrasya’nın mal ve hizmet üretim üssü olma yolunda ilerlediğini  göstermektedir. Küresel olumsuzluklara rağmen Türkiye, uluslararası  yatırımcılar için “en güvenli limanlardan” birisidir.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yendeki değerlenme Tokyo borsasını aşağı çekti

Yenin zirvede seyretmesi ve 2 Fed yetkilisinin Fed'in teşvik politikalarını sorgulaması üzerine Japon hisseleri 2. gününde de değer kaybetti

Kapat