Doğan Ailesi’nin Yargıy’la Serüveni Sürüyor

Sermaye Piyasası Kurulu’nun şikâyetiyle Aydın Doğan, kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve İmre Barmenbek hakkında “Doğan Burda ve Çelik Halat’ın karını ve dolayısıyla malvarlığını azalttıkları” gerekçesiyle dava açıldı. 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet suçundan 5′er yıla kadar hapisleri istenen şüphelilerin, bu şirketlerin kağıt ve filmaşin ihtiyaçlarını, vergi cenneti olarak bilinen ülkelerde sahip oldukları off shore şirketleri üzerinden temin ettikleri iddia ediliyor. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Doğan Burda’nın önemli bir girdi kalemi olan magazin kağıdını ve çelik halatın da önemli girdi kalemi olan filmaşini (kangal demiri), yine Doğan Grubu bünyesindeki halka kapalı anonim ortaklığı statüsünde bulunan Doğan Dış Ticaret (DDT) aracılığıyla temin ettiği ifade edildi.

Doğan Burda ve Çelik Halat’ın girdi kalemleri ihtiyacını gidermeye yönelik olarak ithalat gerçekleştiren DDT’nin magazin kağıdı ve filmaşin alımlarını doğrudan üreticisi ticari firmalar yerine Doğan Grubu’nun sahipliğinde ve kontrolünde olan ve kamuoyunda vergi cenneti olarak bilinen ülkelerde kurulu Eurozone Trading Limited Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited ünvanlı şirketler üzerinden gerçekleştirmiş gibi gösterdiği anlatıldı.

SABAH Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Jim O’Neill: Merkel Nasıl Bir Euro İstediğine Karar Vermeli

Goldman Sachs Varlık Yönetim Şirketi CEO’su Jim O’Neill, Avrupa Para Birliği’nin artık işlevsiz hale geldiğini, Euro’nun geleceği hakkında kararı Merkel’in...

Kapat