Doğalgaza Zam Kapıda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz tarifelerinin  yeniden hesaplanmasını öngören “metodoloji” çalışmasında kritik karar  aşamasına geldi. Şehiriçi dağıtım şirketlerinin, metodoloji kapsamında  EPDK’ya sunduğu formül ve hesaplama, (illere göre değişiklik  gösteriyor) doğalgazda yüzde 25-30 zammı gündeme getiriyor.
 

HaberTürk’ün haberine göre, EPDK’nın hali hazırda yürüttüğü  çalışmanın ise doğalgazda yüzde 5-10 aralığında artışa yol açacağı belirtiliyor. EPDK, şehiriçi doğalgaz dağıtımını yaygınlaştırmak  amacıyla 2000’li yılların ortasında ihaleler gerçekleştirdi. İhaleler, kıran kırana geçti. Bazı ihalelerde dağıtım şirketleri, hiçbir bedel  almadan yatırım yapma ve dağıtım hizmeti verme taahhüdünde bulundu.  Bazı şirketler de abone bağlantı bedellerini de sıfırlayarak, sayaç  bedeli bile almadan işe koyuldu.

 

İhaleleri kazanan şehiriçi dağıtım şirketlerinin, bu denli düşük  bedellerle hizmet veremeyeceği, iflaslara bağlı olarak arz güvenliği sorunlarının gündeme geleceği yorumları yapıldı. Zorlananlar olmakla  birlikte şirketler, 8 yıllık dönemi geride bıraktı.
 

EPDK, Kayseri ve Konya’dan başlamak üzere çok sayıda ilde 8 yıldır  uygulamada bulunan, doğalgaz dağıtım şirketlerinin kar dahil ana gelir  kalemlerini oluşturan “birim hizmet ve amortisman bedelleri”ni  artıracak. Kurum, bu amaçla yaklaşık 2 yıldır, “Doğalgaz Dağıtım  Şirketleri Tarife Metodoloji” adı altında bir çalışma yapıyor.  Şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleri de 8 yılın sonunda doğalgazda  yeni tarife döneminde bugüne değin yaptıkları yatırımların  karşılığında yüksek gelir beklentisine girdi. Dağıtım şirketleri,  EPDK’nın eylül ayı içinde açıklaması beklenen yeni “şehiriçi doğalgaz  tarife metodoloji”sinde, 8 yıllık dönemde yaptıkları yatırımların  enflasyonla güncellenmesini, bugünkü değerlere getirilmesini  (amortismanlar dikkate alınmadan), buna göre bir ‘varlık tabanı’  oluşturulmasını istiyor. Şirketler, bu çerçevede 8 yıllık dönemde  yaptıkları yatırımların da tarifeler yoluyla geri dönüşünü talep  ediyor.

 
Doğalgaz şirketlerinin, bu kapsamda gündeme getirdiği taleplerin  (hesaplama yöntemi ve formül dikkate alınarak) aynen yerine getirilmesi halinde doğalgaz tarifesi, (illere göre değişebilecek)  yüzde 25-30 oranında zamlanacak.

 

EPDK, piyasa gerçekleri, şirketlerin gelir gereksinimi ve tüketici  hassasiyetlerini dikkate alarak tarifelerle ilgili çalışmasını yürütüyor. EPDK’nın, hali hazırdaki çalışmasının kabul edilmesi  durumunda doğalgaz fiyatlarının yüzde 5-10 aralığında artacağı hesaplanıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: US Dollar Losses After Bernanke Speech May Be Short-Lived

The US Dollar fell along with the Franc and Yen amid fading safe-haven demand in the aftermath of Ben Bernanke’s...

Kapat