Doğalgaza Yine Zam Yolu Göründü

Doğalgaz fiyatında yeni bir tarife metodolojisine geçilecek.      
  

Radikal Gazetesinin haberine göre, bir süredir Enerji Piyasası  Düzenleme Kurulu (EPDK) ile dağıtım şirketleri toplantı yapıyor. 8 yıl önce sıfıra yakın bedellerle ihaleleri alan firmaların 8 yıllık süresi  sona eriyor. Şimdi yeni bir tarifeye geçilecek. Şirketlerin istediği modelde doğalgaza yüzde 5-10 zam gözüküyor. EPDK yeni zam yapıldığı  için yeni bir zamma sıcak bakmıyor. Şirketlerin şimdiye kadar yaklaşık  7.5 milyar liralık yatırım yaptığını bu nedenle yeni tarife konusunda  ısrarcı olduğunu anlatan yetkililer, “Yeni zam yapılması istenmiyor şu  anda yatırımlar değerlendiriliyor. Eğer zam yapılırsa İGDAŞ ve  Başkentgaz’ın değeri artar. Ancak şirketler de zam yapılmazsa  (batarız) diyorlar” dediler. EPDK ile şirketler salı günü yani bugün  tekrar biraraya gelecekler. Ancak bir sonuç çıkıp çıkmayacağı  belirsiz.      
 

İlk süre Kayseri için 2 Ekim 2011 tarihinde doldu. 5 Aralıkta  Konya için dolacak. Daha sonra 2012 yılında Kütahya, Çorlu, Erzurum, Çatalca, Çorum, Balıkesir, Sivas gibi pekçok şehirde süre dolacak.  Sürelerin tamamen dolması 2016’yı bulacak. Ancak süresi dolan şirketler artık birim fiyatların hesaplanmasına yönelik metodolojinin  değişmesini talep ediyor. Bu nedenle EPDK ile yaklaşık haftada bir  toplanılıyor. Son toplantılarda şirketlerin yaptığı yatırımlar  değerlendirmeye alınmaya başlandı. Bu değerlendirmenin ardından artık  metodolojiye son şeklin verilmesi gerekiyor.      
  

Şirketlerin istediği metodolojinin yerine getirilmesi halinde  yüzde 5 ile 10 arasında zam yapılması gerektiğini anlatan yetkililer, doğalgaza yeni zam yapıldığını yeni bir zamma sıcak bakılmadığını  söylediler. Zaten doğalgazda birikmiş yüzde 30’a yakın bir maliyet vardı. Buna rağmen doğalgaza yüzde 12-14 aralığında zam yapıldı. Bu  nedenle yeni bir zamma sıcak bakılmıyor. Ancak şirketlerin talebinin  de geçiştirilemeyeceği biliniyor. Çünkü şirketlerin “Eğer zam  yapılmazsa şirketler batar” iddiasında bulunduğu belirtildi.      

 
Benzine gelen zamların ardından dün de motorin fiyatları zamlandı.  Motorine yüzde 3.98 zam geldi.Zammın ardından motorinin litre fiyatı  3.72 liradan 3.87 liraya yükseldi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sepet Kurda Tüm Zamanların Rekoru

Sepetkur 2.2265 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Kapat