Dışarda Satışlar İMKB’ye De Sıçradı

Geçen hafta ortalarında emtia paniği ile başlayan küresel satış dalgası, aralıksız sürüyor.  Bu sabah Asya yine ağır yaralı kapattı. Avrupa’da maliye bakanları ilk defa Yunanistan için “yumuşak  yada gönüllü yeniden yapılandırma” telaffuz etmeye başladılar. Almanya’da Mayıs ZEW güven endeksinin de güç yitirmesi de yatırımcıları üzdü.  Kapanışa bir saat kala, Stoxx50 %0.39 geriliyor, Almna DAX ise veriyi hiç sevmedi, kayıp %1.12.  Enflasyonun 2.5 yıllık zirve yaptığı Londra’da ise FTSE-100 sakin, zarar %0.39.

Wall Stret’e ise açılışta iki darbe geldi.  Önce, konut başlangıçları beklentilerin çok altında kaldı.  Ardından A/A  (aylık) bazda %0.4 artması beklenen sanayi üretimi yerinde sayarken, imalat sanayinde %0.4 gerileme kaydedildi.  Ancak sanayide duraksama büyük ölçüde Japon depremi ardından otomotif sektöründe başgösteren yedek parça sıkıntısı ve geçici tatillerden kaynaklanıyor.  Otomotifi dışında imalat sanayi artışı %0.2. 

İstanbul kapandıktan sonra, S&P’den AB banka stress testleri hakkında bir açıklama geld.  EMDAŞ’dan gelen mesaj şöyle:

“S&P Euro bölgesi stres testlerinin geçen yıldan daha iyi olduğunu söyledi. Ancak borç yapılandırma senaryosu içermeyen test sonuçlarını “sermaye kayıp” öngörüsünde bulunmadığı için eleştirdi. Açıklamanın pozitif tarafı fiyatlanıyor.” Ama Euro/dolar bu açıklamadan hiç yarar görmedi, yine 1.4183.  Altın 1.483 dolarda, Yunan krizinden hiç prim yapamadı, çünkü diğer emtialara paralel hareket başladı.  New York açılışında WTI 96.77 dolar/varile geriledi.  GOP da satışlardan sarsılıyor.  MSCI GOP  New York açılışında %0.4 değer kaybı ile 23 Mart’tan bu yana en düşük düzeyine geriledi.

İMKB ise Pazartesi diğer borsalardan kopuk bir hayat yaşadı, ama bugün trene binerek %0.45 yitirdi.  TL de geçen haftaya nazaran şoklara dirençli çıktı.  Hareket Euro/dolar paritesine paralel, döviz sepetine karşı değer kaybı yok. Ama, DİBS’de moralsizlik sürüyor.  Artan kredi hacimlerinin yeni munzam karşılık artışlarnı getireceği beklentisi, ve büyük montanlı yabancı satışı haberleri ile bileşik faiz %8.9’da,  uzmanlar %9’un denenmesinin çok olası olduğu görüşünde.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Wal-Mart, İlk Çeyrekte Karını Yüzde 3 Artırdı

Wal-Mart Stores Inc.’s (WMT) uluslararası satışlarla karını  yüzde 3 yükselerek zirveye çıktı.   Bir önceki yıl 87 sent hisse başına...

Kapat