Dış Piyasalar Perişan, İMKB’de Tepki Yok

AB’de Yunan krizi ve Struss-Kahn’ın cinsel tecavüzden tevkif edilmesi piyasalarda zaten 2 haftadır süregelen kötümserliği paniğe çevirdi.  Asya’da MSCI Asya-Pasifik Endeksi %1.7, Nikkei225 ise %0.91 zararla kapanırken, Tokyo kapanışında MSCI Dünya Endeksi %0.5 değer yitirmişti bile.

İstanbul saati ile 11:00’de ise Avrupa’da panik sürüyor. Yatırımcılar öğleden sonra Brüksel’de başlayacak toplantılardan gelecek ilk kulisleri beklerken, tedirgin satışla hakim.  Stoxx50 %0.74 aşağıda, ama son dakilarda biraz toparlanıyor.  Euor/dolar ise Asya’da 1.4050’ye kadar gevşedikten sonra, şimdi 1.4140. 

Türkiye’de ise kriz soğukkanlılıkla karşılandı.  İMKB-100 sadece %0.11 gerilerken, TL dolar ve Euro’ya karşı pariteye bağlı, sakin seyrediyor.  VOB’da sert düşüş, İMKB’de zayıf açılış anımsatması yaratmıştı.  Ama, düşük çıkan işsizlik, Sn Babacan’ın ilk defa gerekirse istikrar planı açıklanabileceğini beyan etmesi ve son 20 yılın en iyi performansını sergileyen Nisan bütçesi direnci artırıyor.  Yine de, DİBS’de bileşik faiz %8.75 desteğini de kırdı, faiz %8.77.

Gün boyunca yoğun oynaklık yaşanacak, yorumcular çoğunlukla bu hafta da satışların sürebileceği görüşünde.  Orta Doğu’da İsrail’e karşı başlayan protesto gösterileri potansiyel bir tehdit olarak yakından takip edilmeli.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kurumlar Vergisi Şampiyonu: Garanti

Garanti Bankası, 970 milyon 258 bin liralık vergi ile Türkiye’nin kurumlar vergisi rekortmeni oldu. İkinci sırayı ise bu yıl ödeyeceği...

Kapat