Dış borsalar neyin sancısını çekiyor?

Uluslararası piyasalar, petroldeki yükselişin büyümeye olumsuz etkisinden endişeleniyor

Uluslararası piyasalar, enerji maliyetlerindeki yükselişlerin ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişesini taşıyor. Asya hisse senetleri, 10 hafta ard arda yükselerek rekor kırdıktan sonra bugün gerilerken, Güney Kore para birimi won değer kaybetti.

Japonya hisse senetleri, yenin dolar karşısında son dokuz ayın en düşük seviyesine inmesinden olumlu etkilenerek yükseldi.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:58`de yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi ve Mart vadeli Standard andamp; Poor’s 500 (Sandamp;P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 geriledi. Won 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybederken, yen doalr karşısında toparlanmadan önce yüzde 0.6`lık bir kayıp yaşadı. Petrol son sekiz günde ilk kez aşağı yönde hareket etti ve yüzde 0.3 kayıpla varil başına 109.49 dolara indi.

Güney Kore Maliye Bakanı Bahk Jae Wan, yüksek petrol fiyatlarının, dünyanın en büyük beşinci petrol ithalatçısı Kore`de enflasyonu artırıp, hükümetin hedefinin üstüne çıkarabileceğini ve bunun da ekonomi üzerinde olumsuz etkisinin olacağını söyledi. Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, bu haftasonu gerçekleştirilen G20 toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, dünya ekonomisinin, kırılgan finans sistemi, yüksek kamu ve özel kesim borçları ve yükselen petrol fiyatlarından dolayı tehlike bölgesinin dışında olmadığını kaydetti.

Sydney`de Paradice Investment Management Pty`den Matt Riordan, Petrol fiyatları ne kadar yükselirse, tüketiciler o kadar frene basar ve bu da endişe verici dedi ve Avrupa`nın, büyük kurtarma anlamında daha yapması gerekenler var ve bazı taraflarca üzerinde anlaşma sağlanamayan noktarlar var gibi görünüyor. Bu da şimdilerde piyasaları olumsuz etkiliyor değerlendirmesinde bulundu.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
KOBİ`ye 230 milyon kredi desteği

Bu yıl KOBİ`lere geri ödemesiz olarak 230 milyon liradan fazla KOSGEB desteği sağlanacak. Başlangıç sermayesi niteliğinde olan hibe desteği 4...

Kapat