DİKKAT: PPK Beklentileri Değişiyor

 

 

Bir kaç gün öncesene kadar bugün toplanacak TCMB PPK’nın kararı üstünde konsensus netti:  Faizler değişmeyecek, küçük bir olasılıkla TL ve/veya F/X munzam karşılıkları ise indirilebilir.

 

Son iki gündür ise TL’ye yöneltilen acımasız saldırılar sonrasında beklentiler değişmeye başladı.  Elimizde resmi bir anket yok, ama bize gelen duyumlar ve bazı raporlara göre bugün TCMB’nin faiz artıracağı yabancı yatırımcılar arasında konuşulmaya başlandı.  Büyük Ütad Sn Güngör Uras da bugün Milliyet’te yayınlanan köşe yazısında bu olasılığa değindi.

 

Bir çok uzman ise TCMB’nin bugün F/X munzamları indirmesinin gittikçe güçlenem bir seçenek halini aldığının altını çiziyor. Bu uzmanlar ayrıca, TCMB’nîn bugün de faizlerle oynamayacağını, ancaka ilerki günlerde gerekirse bu silahı da kullanacağını tutanaklara eklemesini bekliyor.

 

Dün yine 750 milyon dolar F/X satışına rağmen Döviz Sepeti günü 2.20’nin üstünde kapatırken, bu sabah Asya para birimlerinde satışlar var. Eğer saat 14:00’e kadar AB’den PIIGS ve banka kurtarma planı hakkında olumlu duyum gelmezse TL’in satış baskısı altında kalacağı düşünülüyor.

 

Dün, DİBS’de yabancı satışlarının yeniden yoğunluk kazandığı, bir çok yabancının TCMB faiz artırımı olasılığını zikretmezse satacağı gelen haberler arasında.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 20 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da, hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 15 polis ile 6 gösterici yaralanırken, gözaltına...

Kapat