Dikkat! Borsalarda düşüş hızlanacak

Hisse senedi piyasaları için hem bu hafta hem de önümüzdekiandnbsp;hafta zorlu geçecek.

Ali Ağaoğlu / VATAN
aagaoglu@gazetevatan.com

ABD’de gelen şirket bilançoları da borsaları kurtarmaya yetmeyecek. Wall Street’te düşüşler sürecek hatta hızlanacak gibi. Şu veya bu sebeple arada bir bu gerileme yavaşlasa, hatta gerilemeye ara verilse de düşüşün devamı kaçınılmaz. Bu hareketler bizim piyasaları da etkileyecek. İMKB 100 Endeksi için kritik seviye 60.200.
andnbsp;
CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

Bu hafta ve önümüzdeki hafta hisse senedi piyasalarının işi zor. ABD’de bilançolar gelmeye devam edecek ancak bu bilançolar bile hisse senedi piyasalarını kurtarmakta yetersiz kalacak.

Hafta sonu Çin’den gelen Yuan’ın günlük dalgalanma bandının yüzde 0.5’ten yüzde 1’e yükseltilmesi haberi küresel piyasalarda yankı bulacaktır. Çin’in 2015’e kadar daha “esnek kur rejimine” geçme politikasının bir parçası olarak görülen bu hareketin özellikle ABD-Çin ticaret dengesine nasıl yansıyacağı merak konusu. Malumunuz olduğu üzere ABD, Çin üzerinde Yuan’ı değerlendirmesi konusunda uzun zamandan bu yana baskı kurmuş durumda.

Bu konuda çok da başarılı olmuş değil. Çin ne kadar “isterse” o kadar revalüasyon yapıyor. Hafta sonu Nobel ekonomi ödülü sahibi Stiglitz, Çin’in bu kararının kısa vadede değerlenmeden çok, Çin’den yaşanabilecek çıkışlardan dolayı Yuan’ın değer kaybetmesi ile bile sonuçlanacağını söylemiş. Bu ihtimal göz ardı edilemese de yine de dalgalanma bandının artırılması Çin piyasalarındaki (izin verilen) oynaklığın artacağı anlamına geliyor.

Çin Merkez Bankası geçtiğimiz Cuma günü kırsal bölgelerdeki bankaların bazı zorunlu karşılıklarını azaltma yoluna da gitti. Uzun zamandan beri Çin’den beklenen bu “hareketin” sadece kırsal bölgeleri kapsaması piyasalardaki Çin’den gelecek bir “gevşeme” beklentisini çok da tatmin etmeyecektir.

Çin neden önemli dersenizÖ AB ve ABD ekonomisinde (son açıklanan tüketici güven endeksi de beklentilerin gerisinde kaldı!) yaşanan yavaşlama, ağır aksak toparlanma; küresel büyüme umutlarının Çin’e bağlanmasına sebep oldu. Ancak geçtiğimiz yılki büyümesi yüzde 8.5 beklenirken 8.1 açıklanan Çin görünen o ki bu beklentileri bu yıl da karşılayamayacak. Bu sene ki büyüme hedefi yüzde 7.5 olan Çin’in dünyayı “kurtarması” da zor!

Bu hafta ABD’de Goldman Sachs, Microsoft gibi büyük firmaların bilançoları açıklanacak. Her ne kadar bir çok bilanço “beklentileri” aşıyor olsa da geçtiğimiz hafta borsaların seyrine bakıldığında bu bilançoların da içinde bulunduğumuz “düzeltme” hareketini tersine döndürmekte zorlanacaklar. Belki yavaşlatacaklar, ancak değiştiremeyecekler.
Geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla ABD Dow Jones Endeksi iki kritik seviyeyi aşağı yönde kırdı. İlki Ekim 2011’den bu yana süregelen yükseliş trendi, ikincisi ise teknik analiz açısından önemli olan 50 günlük Hareketli Ortalama (HO). İki kritik seviyenin de altına inilmiş olması bu hafta ABD borsalarının işinin zor olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz hafta içinde Çin’in 2011 büyüme rakamının beklentilerin de üzerinde yüzde 9 olarak açıklanacağı “geyiğiyle” güç bulan piyasalar, verinin beklentilerin çok altında kalmasıyla adeta ters yüz oldular. Dow Jones 13.000’e bile yükselemezken, özellikle Çin’in etkisiyle başta bakır olmak üzere endüstriyel emtia fiyatlarında önemli gerilemeler oldu.

Peki bu hafta ne olacak derseniz, ABD’deki gerilemeler devam edecek, hatta hızlanacak gibi görünüyor. Şu veya bu sebeple arada bir bu gerileme yavaşlasa, hatta gerilemeye ara verilse de düşüşün devamı bence kaçınılmaz. Nereye kadar derseniz, ilk hedef Dow Jones’ta 12.615 seviyeleri. Sonrasında; ki bence asıl hedef; 12.200-250 seviyeleri olacak.

Düşüşe direnen; ki “esas çocuk” konumundaki Sandamp;P henüz daha ne trendini ne de 50 günlük HO’sını aşağı kırmış değil. Bu nedenle Sandamp;P’de 1.340 seviyesinin günlük kapanış bazında aşağı geçilmesi yakından izlenmesi gereken bir “indikatör”! Bu seviyenin aşağı geçilmesi özellikle ABD piyasalarındaki satışları hızlandıracaktır.

Bu haftanın en önemli “küresel” indikatörü; son iki-üç haftadır yakından izlediğim; Apple hisse senedi olacak. 4 Nisan’da 643 doların üzerine çıkarak “rekor” kıran Apple hisse senedi geçtiğimiz haftayı 605 dolardan kapattı. Yakın zamanda 1.000 dolar olacak “gazı” verilen , ancak haftayı 605 dolardan kapatan Apple’ın 600 doların altına düşmesi piyasalar için kötümser havanın genele yayılması anlamına gelecek.

İMKB 60.200 puanın altına inerse hedef 58.150 olur

Bize etkisi olur mu bu hareketlerin? Olmaz olur mu? ABD piyasalarındaki hareketin bizim piyasalarımızı da etkilemesi kaçınılmaz. Geçtiğimiz hafta yurtdışında yaşanan iyimserlikle toparlanan ancak çok da fazl yol kat edemeyen ve 50 günlük HO’nın altında haftayı kapatan İMKB 100 Endeksi için bu hafta 60.200 seviyesi önemli olacak. Bu hafta içinde “arızi” olarak 61.500 seviyesi test edilmeye çalışılsa da asıl yön aşağı olacak gibi görünüyor. 60.200’ün altına “kararlı” bir şekilde inilecek olur ise İMKB 100’ün yeni hedefi 58.150 olacak gibi görünüyor.

Bu haftanın dikkatle izlenmesi gereken iki ayrı “ürünü” daha var. İlki euro/dolar paritesi… Paritenin 1.3035’in altında bir kapanış yapması 1.2950’lerin önünü açacaktır ki bu ihtimal son günlerde iyiden iyiye arttı. Diğer ürün ise “altın”. Geçtiğimiz haftayı 1.675 doların üzerinde kapatmayı “başaramayan” altının ons fiyatının bu hafta içinde 1.629 doları test etme olasılığı hayli yüksek. Bu seviyenin altındaki bir kapanış; sizlere şaşırtıcı gelebilir ama; orta uzun vadede 1.450 dolar/ons seviyesinin görülme ihtimalini artıracaktır!

Dolar/TL kurlarında Merkez Bankası’nın “istisnai günler” ile desteklediği “örtülü sabit kur” uygulaması devam edeceğinden (paritenin sınırlı yansımalarını görsek de) dolar/TL kurlarında 1.8250’nin üzerine çıkmak hayli zor. (ya da “sepet” de 2.10 seviyesinin…)

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Marbaş Menkul: 72,300 Trend Desteği

Geçtiğimiz haftanın son gününü düşüşle kapatan Nisan Vadeli Endeks 30 Sözleşmesi haftaya da bir miktar düşüşle başladı. Sözleşmede bugün için...

Kapat