DİKKAT…! 2 Milyon Esnafa Vergi Levhası Cezası

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler   Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, yeni yasaya göre  iş yeri vergi levhalarının barkodlu yenileri ile değiştirilmesinin son tarihinin 30 Haziran olduğunu   anımsatarak, ”2 milyon esnaf ve sanatkara vergi levhası cezası kapıda”   görüşünü bildirdi.

Arıkan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde 2   milyonu aşkın esnaf ve sanatkarın vergi levhalarını 30 Haziran’a kadar yeni   barkodlu levhalarla değiştirip, tasdiklenmeleri gerektiğini belirterek,   mükellefleri cezalı duruma düşmemeleri konusunda uyardı.
 

Yahya Arıkan, 408 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 1   Haziran 2011 tarihinden önce alınan ıslak imza ya da mühür ile tasdik edilmiş tüm   vergi levhalarının geçerliliğini yitirdiğini anımsattı. Arıkan, esnaf ve   sanatkarların iş yerlerinde bulundurması zorunlu olan vergi levhalarının 30   Haziran’dan sonra yasa gereği barkodlu yeni vergi levhalarıyla değiştirilmemesi   ve denetimde ibraz edilememesi durumunda her bir tespit için yasa gereği 170 lira   özel usulsüzlük cezası ödeneceğini kaydetti.

 
Mayıs itibariyle Türkiyede 567 meslek grubunda 2 milyon 21 bin 348 esnaf   ve sanatkarın bulunduğunu ifade eden Arıkan, herkesin serbest muhasebeci ve mali   müşavirlerine danışmaları çağrısında bulunarak  internet şifresi bulunan vergi   mükelleflerinin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi sistemi   üzerinden işlemlerini yaptırabileceklerini de belirtti.
 

Yahya Arıkan, yeni yasa ile artık iş yerlerine vergi levhası asma   zorunluluğunun kaldırıldığını, bulundurulmasının ise mecburi olduğunu   hatırlattı.

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’deki şirketlerin piyasa değeri

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda bugün sonu itibariyle şirketlerin toplam piyasa değeri 446 milyar 354 milyon 981 bin 556 lira oldu

Kapat