Dicle`nin hesabı İstanbul`dan soruluyor

Dicle bölgesindeki kaçak elektrik tutarının mart sonunda 416 milyon TL`yi bulması bekleniyor. 2012`de 2 milyarı aşacak açık Batı`daki tahsilatla kapanacak

Yıllardır kamu elinde yönetilen elektrik dağıtım bölgeleri kaçak elektrik nedeniyle yönetilemez hale geldi. 2012`nin ilk 3 ayında sadece özelleştirilmeyi bekleyen Dicle bölgesine kaçak elektrik ve tahsilat sorunu nedeniyle elektrik faturalarında ödenen kayıp-kaçak kaleminden 416 milyon TL para transfer edilecek.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Kaçağı yüksek olan bölgelere toplam transfer devri ilk 3 ayda 604 milyon TL`ye ulaşacak. Yıllık bazda rakam 2 milyar TL`yi aşıyor.

EN BÜYÜK DESTEK BOĞAZİÇİ`NDEN

Finansman karşılanmasında en büyük kaynak olan 203 milyon TL ise Ankara, İstanbul ve İzmir elektrik dağıtım bölgelerinden transfer edildi.

İstanbul Avrupa Yakası Boğaziçi Elektrik`ten 203 milyon TL, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.`den 93 milyon TL, İzmir`i kapsayan Gediz bölgesi 66 milyon TL, Başkent Elektrik 44 milyon TL ödedi. Rakamlar yıl bazında hesaplandığında ise kaçak elektrik maliyeti 2 milyar TL`yi aşıyor.

ÖZELL EŞTİRME KURTARDI

Özelleştirmesi tamamlanan bölgelerde tahsilat artışı ve kaçak elektrik düşüşü görülürken, kamuya ait bölgelerde değişim gözlenmiyor. Sadece bir dağıtım bölgesinde özelleştirme sonrası yüzde 50`nin üzerinde tahsilat artışı var. Devletin yıllık fatura kazancı 700 milyonu aştı.

Kaçak, fiyatı % 7 artırıyorYetkililer, elektrik dağıtım şirketlerine 2015`e kadar EPDK`nın kaçak elektriği indirme hedefi koyduğunu ve şirketlerin bu hedefe ulaşmak zorunda olduğunu belirtti. Yetkililer, Şu anda fiyat eşitleme mekanizması olmasa kaçak kullanımı düşük illerde elektrik yüzde 7 daha ucuz tüketilirdi dedi.

Kaçakta Şanlıurfa lider

TEDAŞ`ın 2010 yılı faaliyet raporuna göre kaçak elektrikte tüketim bazında liderliği 3 milyar kilovat ile Şanlıurfa aldı. Şanlıurfa`da kullanılan elektriğin yüzde 55`i kaçağa giderken bu oran yılda yaklaşık 600-700 milyon TL`lik elektriğin kaçak kullanıldığı anlamına geliyor. İkinciliği ise Diyarbakır alıyor.

SABAH

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri


andnbsp;

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Endeksite Hedef 61.500

IMKB – 100 Endeksi: 61.111 (günlük) Endeksin alçalan tepeler oluşturarak ilerleyen, ancak alçalan diplere dönüşemeyen kısa vadeli düşen trendi, Cuma...

Kapat