Dick Bove: Borsa’dan Uzak Durun!

Rochdale Yatırım Şirketi analistlerinden Dick Bove yapmış olduğu açıklamada yatırımcıların tamamen irrasyonel hareket ettiğini, neden olarak ise yine irrasyonel mali politikalar olduğunu belirtti.

Yasa koyucuların bankaları zor durumda bıraktığını, FED’in politikalarının ise Doların değer kaybetmesine neden olduğunu belirten Bove bu irrasyonel davranışları şu şekil açıkladı:

“Geçtiğimiz bir iki hafta içerisinde fon yöneticilerinin rasyonel hareket etmedikleri söylenebilir. ABD‘nin kredi notu düştüğünü duyduklarında hazineye kağıtlarına hücum ettiler, bankaların durumlarının kötü olduklarını duyduklarında ise bu sefer banka hisselerini satıp ellerindeki nakiti yine aynı bankalara mevduat olarak yatırdılar…”

2008 krizinin henüz çözülmediğini belirten Dove Amerika’daki paniğin kontrol altına alınabildiğini ancak Avrupa’daki durumun halen devam ettiğini belirtti. Ve yatırımcıların altına hücum ettiğini gün geçtikçede altına yatırım yapanların sayısında artış olduğunu belirti.  Altın ile beraber emtialar, finansal sistemi sağlam olan ülkelerin para birimleri de yine yatırımcıların ilgi gösterdiğini belirten Bove:

“Bütün yatırımcılar güvenli bir liman arayışı içerisinde”

Buffet: Düştükçe Alırım Paramı Yaparım

Ünlü yatırımcı Warren Buffet ise Fortune dergisine verdiği röportajında fiyatlar düştükçe yatırımlarını artırdığını belirtti.

Ünlü yatırımcıya göre ekonominin gidişi fena değil, işler yolunda gitmeye başladı ve hatta Avrupa’da dahi işlerinin pek kötü olmadığını belirtiyor.

Tek kötü gidişin inşaat sektörü olduğunu bununda yakın zamanda sonlanacagı düşünüyor ünlü yatırımcı.

Jim Rogers: Gıda Fiyatları İsyanlara Neden Oluyor

Bir başka ünlü yatırımcı Jim Rogers ise artan gıda fiyatlarının isyanlara neden olduğunu belirti. Hatırlayacagınız gibi 2011 başlarında gıda fiyatlarının ayaklanmalara neden olacagını söylemiş ve kısa bir süre sonrada Ortadoğu’da gösteriler başlamıştı.

Tarım emtialarının diğer emtia gruplarına göre yüksek getiri sağlayacagını düşünen Rogers, fiyatların yükselişinin devam ettiğini ve bu durumunda kendi yatırımları açısından olumlu sonuçlanacağını belirtiyor.

“Dünya genelinde toplumsal gösterilerde artış bekliyorum, daha fazla karışıklık olacak. Gelişmiş ülkelerden bazılarının yavaş büyüme yaşarken, Brazilya, Çin, Avustralya gibi ülkelerin ise hızlı büyüme yaşayacak. Bazıları yavaş büyürken bazılarının hızlı büyür, dünyada genel kural budur”

Rogers geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamasında ise çiftçilerin yakın zamanda Ferrari kullanacaklarını belirterek tarım sektörünün önemine dikkat çekmiştir. Rogers:

“Yükselen fiyatlar tarım sektöründe yatırımları artıracak, Amerika ve  Japonya gibi ülkelerde bunu yakın zamanda göreceğiz. Özellikle gelişmiş ülkelerde tarımla uğraşanların yaş ortalaması 58 – 66 arasında değişiyor. Ve bu yaşlı çifçiler yakın zamanda ölecek, kim bizi besleyecek?”

Serdar Kaya
Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dollar Congestion a Temporary State: Looking for the Key to a Break

It can be argued that the FX and capital markets had carved out relatively consistent ranges this past week. Though...

Kapat