DİBS’de Alımlar Sürebilir, Enflasyon Verisi Belirleyici

 

Hazine 15.05.13 vadeli gösterge tahvilde %8.73 bileşik ile ROT dahil 5.87 mlr TL, TÜFE’ye endeksli tahvilde ise %3.39 reel bileşik ile 1.34 mlr TL satış yaptı.

Özellikle gösterge tahvile gelen yüksek ROT sonrası faiz beklentileri aşağı çekilmişti ama %8.73 yine de oldukça düşük. Geçen hafta TL’deki değer kaybı sırasında gösterge tahvil %9 bileşik üzerine çıkarken yabancı yatırımcılar satış tarafında görülmüşlerdi. Faizde sonraki günlerde görülen gerilemede ise yabancı katkısının sınırlı olduğunu gözlemledik. Yabancı yatırımcılar eğer bugünkü ihalede kapanmadılarsa önümüzdeki günlerde alım yapmak zorunda kalacaklar. Bu da, Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisi yukarı yönde bir sürpriz yapmaz ise, tahvilde alımların sürme olasılığının yükseldiğini gösteriyor.

Tahvilin arzının artmış olması nedeniyle ilk aşamada faizi yükselecektir. %8.9-9.0 bileşik aralığını görmemiz durumunda tahvilde yeni pozisyon alınabilir.

Dün yapılan 04.06.14 ihalesindeki satış rakamı ile birlikte böylece Hazine toplamda 9.71 mlr TL borçlanmış oldu. Hazine Ağustos ayında 11.6 mlr TL borçlanmayı planlıyor. Bu durumda 26 Ağustos’ta yapılacak 27.01.16 vadeli tahvilin yeniden ihracına yönelik ihalede 1.9 mlr TL’lik satış yapılması durumunda Hazine Ağustos ayı iç borçlanmasını tamamlamış olacak. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını ve Hazine’nin düşük iç borç çevirme oranları ile yıl sonunda borcunu %85 oranında çevireceğini tahmin ediyoruz (2011 hedef %88 olarak açıklanmıştı).

Dün düzenlenen iki ihale için iletilen rekabetçi olmayan teklifler (ROT) oldukça yüksek. Gösterge tahvilde 30.2 mlr TL ROT iletilirken Hazine bunun sadece %7’sini karşıladı. Bu, son dönemlerde gördüğümüz en düşük ROT karşılama oranı.

ROT’un yüksek olmasının en önemli nedeni piyasa yapıcısı bankaların yükümlülüklerini karşılamak için gösterge tahvile yüklenmeleri. Ancak bir süredir vurguladığımız üzere, TCMB’nin faizi uzun süre değiştirmeyebileceği sinyalini vermesi ile özellikle yerli bankalardaki algılamanın da değiştiğini ve tahvil talebinin arttığını görüyoruz. TÜFEX için iletilen ROT’un düşük olması da bu durumu destekliyor.

ROT sonrasında gösterge tahvil ihalesinin sabah belirttiğimizden daha düşük seviyede sonuçlanacağını ve %8.80-8.85 aralığında 1.0-1.5 mlr TL satış yapılacağını düşünüyoruz (ROT ile birlikte 3.0-3.5 mlr TL)

Tufan Cömert, Stratejist, Garanti Yaıtrım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ulukartal Kapital: 75,200 Seviyesinin Kırılması Satışları Hızlandıracaktır

Euro Yatırım   Amerikan Temsilciler Meclisi’nde borçlanma limitinin onaylanmasına rağmen, kabul edilen paketin uzun vadeli yapısal sorunlara değinmediği ve sadece...

Kapat