Dexia Nereye Gidiyor…?

Fransız-Belçika ortaklığı Dexia bankasının   hisseleri bugün de değer kaybetmeye devam ediyor.          
 

Dün yüzde 10 kadar değer kaybeden Dexia bankasının hisseleri bugünkü   işlemler sırasında bir ara yüzde 37 kadar düştü. Dexia bankasının hisselerinin   düşüşünde Yunanistan’dan kaynaklı risklerinin büyük olması etkili oluyor.          
 

Fransa ile Belçika maliye bakanları bankanın durumunu görüşmek için dün   Lüksemburg’da biraraya geldi.          
 

Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders, toplantıdan sonra yaptığı   açıklamada, ”iki hükümetin durumu izlediğini ve gerekirse müdahale edeceğini”   söyledi.          
 

Deixa Yönetim Kurulu da yaptığı acil toplantıdan sonra bilançosunda   sorunlu aktiflerin yarattığı ”yapısal sorunları” çözeceğini açıkladı.          
 

Dexia Üst Yöneticisi (CEO) Pierre Mariani’nin bankanın faaliyetlerine   zarar veren yapısal sorunları çözmek için gerekli önlemleri hazırlamakla   görevlendirildiği belirtilen açıklamada, Fransa ve Belçikalı hissedarlarının   bankayı destekleyeceği ifade edildi.          
 

Finansal krizin zirve yaptığı 2008 yılında Fransa ve Belçika hükümetinin   6 milyar avro destek verdiği Dexia’nın elinde 3,8 milyar avro tutarında Yunan   tahvili bulunuyor. Yunan özel sektörünün Deixa’ya borçlarıyla birlikte bu miktar   4,8 milyar avroya çıkıyor.          

  
Toplam piyasa değeri 2,5 milyar avro olan Dexia’nın, temmuz ayında özel   sektör yatırımcılarının kabul ettiği plan çerçevesinde Yunanistan borçlarının   yüzde 21′ini silmesinin bankaya maliyeti 338 milyon avroyu bulacak.          
 

Ancak piyasa fiyatları yatırımcıların kaybının yüzde 50 ya da daha fazla   olabileceğini gösterdiği için Dexia’nın Yunan faturasının 1 milyar avroyu   aşabileceği kaydediliyor.         

 
Bankanın bölünebileceği, satılabileceği ya da muhtemelen   kamulaştırılabileceği belirtiliyor.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşar Erdinç: Piyasalardaki Kötüleşme Hızlandı

Piyasalar haftanın ikinci gününe  hafif stresli başladı. Sabah saatlerinde artıda ve yüzde 0.60 yukarıda olan dow ve S&P future’ları şu...

Kapat