Dexia’nın Kaderi Belli Oluyor

 

 

Frnasız ve Belçika hükümetleri arasında gizli görüşmeler sürerken, Bloomberg’in elde ettiği duyumlara göre iki kamu ortağının da bankaya yeni sermaye aktarmaya niyeti yok.  Bunun yerine, Belçika Hükümeti Dexia’nın kendi ülkesindeki varlıklarını kamulaştırırken, bankanın belediyelere finansman sağlayan Fransız birimi ise Fransız PTT’si (La Banque Postale) ve Caisse des Depots et Consignations tarafından üstlenilecek. Bankadaki tüm mevduat kamu garantisine alınıken, sermayedarların bu bölünme işleminden ne elde edecekelri kesinleşmedi.

 

Dexia ise böylece zaman içinde tasviye edilecek kötü varlıklarla donanmış bir “köprü bankası” (bad bank) olarak kalacak. Sermayedarların durumu Fransa ve Belçika’nın üstlendikleri birim ve varlıklar için kötü bankaya ne kadar ödeme yapacağına bağlı.  Dexia’nın Türkiye’deki iştirakı Denizbank’a da müşteri aranacağı kesinleşti.

 

Dexia’nın borçlanamaz hale gelmesi PIIGS krizinin etkilerini Avrupa’nın “kenarından” göbeğine taşımıştı.  Fransız ve Belçika hükümetlerinin bankaya yeni sermaye koymaktaki isteksizliği ise AB’ni ortak olarak bütün bankaları yeniden sermayelendirme planının geçerliliğini şüpheye atıyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Gözler Avrupa Merkez Bankası Toplantısında…

EUR/USD ANALİZ Avrupa hisse senetleri, Avrupa liderlerinin borç krizine çözüm konusunda anlaşmaya varacağı spekülasyonlarının sürmesi ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın...

Kapat