Devler “Zor Zaman” a Hazırlanıyor

Gazeteport’a konuşan Shell&Turcas CEO’su Jacek Dziembaj,sektörde yaşanan zorluklara ve kar marjında azalmaya rağmen Türkiye’ye yatırım yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.
 

Akaryakıt ve otomotiv sektörünün iki dev ismi Shell ve Honda  Türkiye’de stratejik işbirliğine gidiyor. İki dev marka arasında yapılan anlaşmaya göre, yeni model araçlarında çok cazip bir otogaz dönüşüm seçeneği sunan Honda Türkiye, otogazlı araçları tercih eden müşterilerine, sektörün güçlü ve güvenilir yakıt markası Shell AutoGas’ı tavsiye ediyor. İşbirliği kapsamında LPG’li Honda Civic satın alan yeni müşterilere, “Shell Hoşgeldiniz Paketi” sunulacak.
 

Shell ve Honda işbirliği toplantısı sonrasında Gazeteport’a konuşan Shell&Turcas CEO’su Jacek Dziembaj, Türkiye ‘de uzun dönemli yatırımcı olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, Türkiye’nin  büyümesine katkıda  bulunmak ve büyümesinden faydalanmak istediklerini söyledi.  Dziembaj,  sektörde yaşanan  zorluklara  ve kar marjında azalmaya rağmen Türkiye’ye yatırım yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

 

Türkiye’nin enerji konusunda stratejik bir öneme ve büyüyen bir enerji pazarı potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Jacek Dziembaj, ” Türkiye enerji zincirinde büyük bir role sahip hem  iç talep olarak hem üretim ve ihracat pazarında. Aynı zamanda transport olarakta önemli  bir ülke konumunda. Bu nedenle yabancı yatırımcıların ilgi göstermelerine şaşırmıyorum.” dedi.
  

“ZOR ZAMANDA” İŞBİRLİĞİ

 

Shell&Turcas CEO’su Jacek Dziembaj, Honda Türkiye ile yapılan stratejik işbirliğinin  “zor zamanda” yapılan bir yatırım olduğuna dikkat çekerek, ortaklığın tüketicilere fayda sağlamanın da ötesinde, otogaz sektörü ve pazarını büyüteceğine inandığını söyledi.
 

DÜNYANIN İKİNCİ AVRUPA’NIN  BİRİNCİ OTOGAZ PAZARI TÜRKİYE’DE
 

Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük ikinci otogaz pazarı olduğunun ve ciddi bir büyüme potansiyelinin altını çizen  Jacek Dziembaj, bu  potansiyeli ve talepleri karşılamak amacıyla Shell & Turcas’ın  mevcut ürünlerinin yanı sıra, otogaz ağını büyütmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğini kaydetti.

 
Jacek Dziembaj, gelecekte biyoyakıt, hidrojen, doğal gaz, elektrik ile birlikte benzin ve dizelin oluşturacağı alternatif  yakıtlar “mozaiği”nin önemine değinerek şunları söyledi:” Shell bu oluşumların hepsinde var olmaktadır ve aracın yolculuk mesafesini uzatan, tasarruf sağlayan bir çok seçenek geliştirmiştir, örneğin FuelSave ve Helix gibi ürünler. Görüşümüze göre biyoyakıtlar ve doğal gaz önümüzdeki 20 yılda ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonu sorununu azaltacak tek düşük-karbonlu alternatiflerdir.  Bu değişiklikler, sadece sektörümüzü değil, günlük yaşamdaki seçimlerimizi de etkilemektedir.  Dünya, enerjiyi daha verimli ve daha ekonomik bir şekilde kullanmaya odaklanmaktadır. Bu Shell’in Gelecek Enerji Stratejisi olan 3 temeli de belirlemektedir: Enerji miktarını artırmak, daha temiz enerji üretmek ve daha akıllı enerji üretmek.  Shell olarak, araç kullananların daha uzun mesafeler kat etmelerini, daha iyi performans elde etmelerini ve daha düşük CO2 salınımı üretmelerini sağlayacak olan yeni enerji tasarruflu teknoloji ve ürünleri tasarlamak amacıyla her yıl 1 milyar doların üzerinde ARGE yatırımı yapmaktayız.  Bu tutar sektördeki en yüksek rakamdır.”

 
TÜRKİYE İHRACAT HAB’I
 

Shell & Turcas’ın, bin benzin istasyonu ile Türkiye’deki en büyük üç dağıtımcı ağından birine sahip olduğunu vurgulayan Dziembaj, Derince tesislerinde 44 ülkeye yağ ve gres ihraç edildiğini belirterek, “Türkiye’yi bir üs olarak düşünmenin ötesinde bir ihracat habı olarak görüyoruz. Türkiye’de 11 terminali işletiyoruz. Türkiye’de türünün ilk örneği olarak sunulan sadakat programı Shell Club Smart Card, 1,5 milyonun üzerinde Shell müşterisine pek çok değer ve ayrıcalık sağlamaktadır” dedi.

 
HEDEF 650 İSTASYON”

  
Toplantıda konuşan Shell Gaz Genel Müdürü Semih Genç, iki güçlü markanın yarattığı sinerjinin, hızla büyüyen otogaz pazarında örnek bir model oluşturacağını belirterek, şunları söyledi: “Shell’in üstün teknolojisi ve kalite anlayışıyla fark yaratan Shell Autogas, Türkiye otogaz pazarında en büyük üç marka arasında yer alıyor. Her geçen gün pazar payını artıran  Shell Autogas, 2010 yılında yüzde 10 büyüme oranı yakaladı. Bu yılın sonunda Autogas  hizmeti veren istasyon sayımızı 650’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.”
Genç, otogazın, önümüzdeki dönemde en önemli yakıt seçeneklerinden biri olacağını belirterek, “Nitekim otogaz pazarı her yıl ortalama yüzde 7 oranında büyüyor ve bu gerçekten etkileyici bir artış. Bugün yollarımızda 2,8 milyona yakın otogazlı araç var. Binek araçların yüzde 38’inde otogaz tercih ediliyor, kısacası her 3 araçtan birinde otogaz kullanıyor. Otogaz, ülkemizde Otomotiv yakıtlarının ayrılmaz ve önemli bir parçası haline gelmiş durumda.. ve bugün otogaz bulunan istasyon sayısı 9200’e ulaştı. Türkiye’de istasyonların yüzde 70’inde otogaz var ve talep arttıkça istasyon sayısı da çoğalıyor. Güney Kore’den sonra dünya otogaz tüketiminde ikinci sırada yer alıyoruz. Shell’in üstün teknolojisi ve kalite anlayışıyla fark yaratan Shell Autogas, Türkiye otogaz pazarında en büyük üç marka arasında yer alıyor. Her geçen gün büyümesini sürdüren Shell Autogas, 2010 yılında yüzde 10 büyüme oranı yakaladı. Bu yılın sonunda Autogas hizmeti veren istasyon sayımızı 650’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Servis kalitemiz, yüksek teknolojimiz, güvenlik hassasiyetimiz ve uzmanlığımızla tüketicinin beğenisini kazanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

  
150 BİN KM GARANTİ VERİYOR

  
Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki de yaptığı konuşmada Türkiye’de her üç araçtan biri otogaz kullandığını dile getirerek, “Biz de Honda olarak bu talebi karşılamak üzere müşterilerimize Honda garantili LPG dönüşüm opsiyonu sunmaya başladık. LPG dönüşümü yapılan araçlarda da sunulacak 6 yıl 150.000km garanti imkânı ile müşterilerimizin memnuniyetini arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

  
Bu paketle Shell Club Smart Card sadakat programına dahil olacak müşteriler Shell otogaz alımlarında çeşitli avantajlardan ve bu özel işbirliğinin ayrıcalıklarından faydalanabilecek.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gözler Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranında..

EUR/USD ANALİZ Haftanın son işlem gününde piyasalar Türkiye saati ile 15.30’da ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik oranı...

Kapat