Deutsche Bank Yalancı Mı…?

AB Komisyonu’nun hakkında anti tekel soruşturması açtığı Deutsche Bank şimdi de mortgage konusunda devlete yalan söylemekle suçlanıyor. ABD, şirkete 1 milyar dolarlık dava açtı.

 
Küresel krizin ardından attıkları adımlarla piyasaları sarsan ve ülkelerin mali pozisyonunu tehlikeye sokan spekülatörlere karşı inceleme ve soruşturmaların kapsamı genişliyor. Daha önce ismi, Avrupa Komisyonu’nun CDS piyasasında faaliyet gösteren 16 banka ve şirket hakkındaki anti tekel soruşturmasında geçen Alman Deutsche Bank hakkında bir soruşturma haberi de ABD’den geldi. ABD Adalet Bakanlığı, ülke ekonomisine büyük darbe vuran mortgage krizinde, devlet kurumlarını aldattığı ve zarara uğrattığı suçlaması ile Deutsche Bank hakkında dava açarak, 1 milyar dolarlık tazminat talebinde bulundu. ABD hükümeti, dava dilekçesinde, Deutsche Bank’ın mortgage varlıklarının devlet garantisi kapsamında kalması için defalarca yanlış bilgilendirild i ğ i n i öne sürüyor. Deutsche Bank, özellikle 1999-2009 yılları arasında, toplam değeri 5 milyar doları aşan 39 bin mortgage kredisi için devletten onay almıştı. Ancak bunlardan 12 bin 500′ü iki ayın hemen ardından iflasla sonuçlanınca zararı devlet karşılamak zorunda kalmıştı.

 
 
SORUŞTURMA GENİŞLİYOR

 
Alınan bilgilere göre soruşturmanın kapsamı genişletilecek. Deutsche Bank dışında uluslararası alanda faaliyet gösteren ve mortgage piyasasında etkin olan bazı bankaların da incelemeye alınabileceği belirtiliyor. Kusurlu mortgagelar için federal sigorta düzenlerken yalan söylediği ve kurumları aldatan yanıltıcı bilgiler verdiği suçlaması ile Deutsche Bank’a karşı 1 milyar doların üzerinde tazminat talebiyle dava açan ABD Adalet Bakanlığı’nın diğer bankaların da peşine düşmeye hazırlandığı öğrenildi. ABD Konut ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı denetmeni Helen Kanovsky, bakanlık olarak Federal Konut İdaresi tarafından yapılan kredi sigortalarını incelemeye aldıklarını açıkladı. Kanovsky, “Kanıtların bizi götürdüğü yere kadar gideceğiz. Eğer bu soruşturma bizi Wall Street’teki büyük oyunculara götürürse yeni davalar açılabilir” diye konuştu.
 

‘Dünyanın en tehlikeli bankacısı’
 

Hakkında daha önce de inceleme başlatılan Deutsche Bank’ın CEO’su Josef Ackermann finans dünyasında ‘Dünyanın en tehlikeli bankacısı’ olarak tanınıyor. IMF’nin eski baş ekonomistlerinden Simon Johnson, 13 Nisan’da verdiği bir röportajda Ackermann için, “Kendisi Deutsche Bank’ın ‘batamayacak kadar büyük’ olduğunu bildiği için olması gerekenden kat be kat fazla risk alıyor. ‘İflas edersem nasıl olsa vergi mükelleflerinin paralarıyla kurtarılırım’ diye düşünüyor. Bankanın kâr hedeflerini hırsları doğrultusunda belirliyor. Ackermann, dünyanın en tehlikeli bankacılarından birisi” dedi.

Kaynak: Sabah

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Credit Suisse, S&P500 1275 Puana Çıkardı

Credit Suisse stratejisti Doug Cliggott, ABD Doları’ndaki zayıflığa bağlı olarak şirketlerden güçlü karlar gelmesinin beklendiği belirterek  S&P 500 için 2011...

Kapat