Deutsche Bank: Herşey AB Banka Planına Bağlı

 

Deutsche Bank haftalık Makro Görünüm Raporun’da riskli varlık piyasalarında herşeyin yatırımcının AB’nin bankacılık planını nasıl yorumladığına bağlı olduğunu saptadı.  “Görünüşte, AB liderleri kararlı, aktif ve koordine olarak müdaheleye ihtiyaç olduğuna karar verdiler” denilen Raporda, “Ancak, hafta boyunca söylemin tonu yükselirken, hiç bir somut detay verilmediğini farkettik” dedi.  Bu ana kadar piyasaların kaderinin AB’ni alacağı kararlara bağlı olduğu durumlarda, şüphecilik çok daha faydalı oldu.  Ama, kriz artık geri dönülmez noktaya eriştiği için, büyük bir bazukayla ateş açılması da imkan dahilinde. AB’nin ne yapacağını analiz etmek nerdeyse imkansız, ama riskli varlıkların AB’ni bu kez de hayal kırıklığı yaratacağı olasılığına göre fiyatlandığını görüyoruz.

 

Deutsche’ye göre önümüzdeki iki hafta tahmin edilmesi zor ve son derece ilginç geçecek.  Şimdiden iyimserlik mi yoksa şüphenin mi günü kazanacağına karar vermek imkansız. Merkel’in 17 Ekim AB Zirvesi öncesi bankaları yeniden sermayelendirme planını kamuoyuna açıklayacağı sözünü verdiğini hatırlatan, Deutsche “Bu gerçekleşirse, çok etkileniriz” yorumunu yaptı.  Yine Deutsche Raporun’dan Fransa’da henüz kamuya açıklnmayan bir bankalara sermaye aktarma planının da hazırlandığı duyumuna yer verildi. Fransa’nın devlet bütçesinden bankalara nakdi sermaye koyması halinde AAA olan notunun düşürülmesinden ürktüğü anlaşılıyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Memur-Sen Enflasyonu: %0.91

    Memur-Sen tarafından Eylül ayına yönelik yapılan araştırmaya göre, açlık sınırı Eylül’de bin TL’yi geçti ve bin 4 TL’ye...

Kapat