Derviş: Yunanistan ‘Kıl Gömleği’ Giyecek

Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun ülkesini borç krizinden  çıkarmak için kurduğu 4 kişilik ‘beyin takımı’nda yer alan eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, Yunanistan’ın Türkiye’deki 2001 krizinden ders  çıkarması gerektiğini söyledi.
 

Milliyet Gazetesinin haberine göre, Wall Street Journal (WSJ)  gazetesine konuşan Derviş, Yunanistan’ın içine düştüğü durumdan kurtulabileceğini belirterek, “Ancak Türkiye ve Yunanistan arasında  dev bir fark var. Yunanistan faizleri düşüremez ve devalüasyon  yapamaz. Çünkü Euro Bölgesi içinde yer alıyor” dedi.
 

Derviş bir deyim kullanarak, Yunanistan’ın ‘kıl gömleği giymesi’  gerektiğini de belirterek, 2001 krizinde Türkiye’nin yaptığı gibi piyasaların güvenini kazanmak için harcamalarda büyük kesintiler  yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Tasarruf tedbirlerinin hayata  geçirilmemesi durumunda kredi faizlerinin yükselmeyi sürdüreceğine  dikkat çeken Derviş, masraflardaki kesintilerin yapılacak reformlarla  da dengelenmesi gerektiğini kaydetti.
 

WSJ, Yunan borç krizini değerlendirdiği haberinde Yorgo  Papandreu’nun geçen ay Yunan parlamentosunda “Neden komşumuz Türklerin  yaptığını biz de yapmayalım?” dediğini de yazdı. Haberde, birçok  konuda rakip iki ülke olarak görülen Yunanistan ve Türkiye’nin  arasındaki büyük farklılıklar olduğu belirtilerek, “Türkiye neredeyse  her kriterde büyük. Türkiye Yunanistan’dan daha dinamik bir üretim  sektörüne sahip ve genç nüfusu daha fazla” ifadesi de kullanıldı.
 

WSJ, 2001 krizi sırasında Türkiye’nin 2 yılda IMF’den gayrısafi  yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 14’üne denk bir borç aldığını, bütçesinde ciddi kesintilere gittiğini ve sendikaları ikna ederek  ücretleri yüzde 20’ye varan oranlarda düşürdüğünü hatırlattı. WSJ, 2001 ve 2008 krizlerini atlatan Türkiye’nin en hızlı büyüyen  ekonomiler arasına girdiğinin altını çizdi.

 
İşlenmemiş hayvan tüyünden yapılan ‘kıl gömlek’ tarihte daha çok  Hıristiyan tarikatların mensuplarınca giyildi. İnanışın temelinde, yaptığı bir işten ya da hayat şeklinden dolayı pişmanlık duyan  ‘tövbekâr’ kişinin çıplak tene giydiği bu gömleğin verdiği  rahatsızlıkla hatalarını unutmaması ve aklından çıkarmaması düşüncesi  yatıyor.
 

Deyim günümüzde pişmanlık barındıran davranışları anlatmak için  kullanılıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Finans dünyasının önde gelen isimlerinden John Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Steve Hanke, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, "Yunanistan...

Kapat