Derviş: ABD İçin Kısa Vadede Acil Durum Yok

Brookings Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kemal Derviş,  Standart&Poor’s’un ABD’nin kredi notunu düşürmesiyle tetiklenen global  çalkantının sürpriz olmadığını, böyle bir kararın piyasalar tarafından  beklendiğini belirterek, “Amerikan ekonomisinin uzun vadeli borç  problemi olduğunu düşünüyorum ama kısa vadedeli acil durum yok. Faiz  oranları düşük ve ABD Hazinesi düşük maliyetle borçlanabiliyor. O  yüzden yasal boşlukları giderip yüksek gelirlilerden daha fazla vergi  almaya dönük ciddi bir vergi reformu ve bazı harcamaları azaltıp  dikkatli bir sağlık reformu için zaman var” dedi.
 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Derviş, yaşanan sorununun ise  Amerika’nın ekonomik yapısından çok politik gelişmelerden  kaynaklandığını savunarak, şöyle devam etti: “Kapsamlı bir mali pakete  ihtiyaç var ve Başkan Barack Obama’nın da dile getirdiği gibi bunun  hem vergi gelirlerinde artış hem de uzun vadeli harcamalarda kesinti  içermesi gerekiyor. Ancak milli gelir büyümesindeki zayıflığa bakınca,  harcamalarda yapılacak ani ve sert bir kesinti ekonomiye korkunç  zararlar verebilir. Bunun kısa vadeli bir panik yerine uzun vadeli bir  plan olması gerekir. Sorun ekonomik değil politik.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Türbülans Çağı

Lehman Brothers’in batması ile başlayan ve 2009 martına kadar süren sert dalgadan beri borsalarda yaşamadığımız sertlikte satış dalgalarının geldiği günler...

Kapat