Dennis Gartman: Altının Balonu Patladı

Altın fiyatları son 3 günde %7’den fazla değer kaybederken, CME borsalarında teminatların artırılması da bu sabah Asya’da satışlara neden oluyor. Traderlar altının 1.750 dolar/ons desteğinde taban oluşturmaya çalıştığını ifade ederken, ABD’nin en enlü ”investmen newsletter” (yatırım önerisi mektubu) yazarı Dennis Gartman da kötümserler kampında.

Dennis Gartman altın pozisyonlarının çoğunu 2 gün önce boşalttığını söylerken, teknik olarak zirveden sonra arka arkaya iki dibin güçlü satış sinyali olduğu görüşünde. Gartman’a göre altının en iyi günleri geride kaldı.  Ünlü stratejist satış nedenleri arasında fundamental (temel gerekçeler) de sıralıyor:

Tecrübesiz bireysel yatırımcıların çok altın aldığını ve ilk satış baskısında ürkeceğini düşünen Gartman’a göre kaldıraçlı pozisyon alan hedge fonlar da pozisyon tasviye edebilir.  Gartman’a göre altında bir aylık yeni hedef 1.650 dolar.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uzun Vadeli Faizler Artıyor

Bernanke Cuma günü QE3 açıklamayacak, en azından ekonomistler böyle düşünüyor.  Ama, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde artış Bernanke’yi bir kaç...

Kapat