Denizbank pahalı geldi!

Denizbank’ı almak için pazarlık masasında olan Katar Ulusal Bankası’nın fiyat yüzünden çekilme aşamasına geldiği bildirildi.

Bloomberg Haber Ajansı`nın haberine göre, Katar Ulusal Bankası Avrupa`daki borç krizi nedeniyle zora giren Dexia`nın satışa çıkardığı Denizbank`ı pahalı buldu.

Ajansın satış sürecine yakın isimlere dayandırdığı habere göre durma noktasına gelen pazarlığın çökme ihtimali de var. Dexia`nın Katarlıların yerine başka potansiyel alıcılarla temasa geçtiği de gelen bilgiler arasında.

Anlaşma ihtimali sürüyor

Ancak Bloomberg iki tarafın hâlâ anlaşma ihtimali olduğunu da belirtti. Sermayesinin yüzde 99.84`ü Dexia`ya ait olan ve halka açıklık oranı yüzde 0.16 seviyesinde bulunan Denizbank`ın hisseleri cuma günü yüzde 3.2 yükselerek 13 liraya çıktı.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Hissedeki yükseliş sonucunda bankanın piyasa değeri 9.3 milyar liraya (5.3 milyar dolar) çıktı. Ancak bankanın halka açıklık oranı çok düşük olduğu için bu rakam gerçek fiyatı yansıtmıyor olabilir.

`Kilit` ay şubat…

Bloomberg`in haberine göre Dexia, Denizbank`ın 2.1 milyar dolarlık `defter değeri`nin 1.5 katını isterken, Doha merkezli Katar Ulusal Bankası 1 ila 1.2 kat ödeme taraftarı. Denizbank`la ilgilenen HSBC ve Rus Sberbank`ın süreçten çekilmelerinin ardından Katarlılar tek talip olarak gözüküyor.

Katar Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal, doğru fiyatın bulunması halinde Denizbank`ın satın alınması işleminin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini söylemişti. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise satış sürecinin şubat ayı içinde sonuçlanmasını beklediklerini, gelen tekliflerin beğenilmemesi halinde satışın gerçekleşmeyebileceğini, ancak bunun Dexia`nın kararı olduğunu bildirdi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Endeksite Hedef 61.500

IMKB – 100 Endeksi: 61.111 (günlük) Endeksin alçalan tepeler oluşturarak ilerleyen, ancak alçalan diplere dönüşemeyen kısa vadeli düşen trendi, Cuma...

Kapat