Deniz Taşımacılığı Sektörü, KDV Sorununa Çözüm İstiyor

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın geçtiğimiz ay  yayınladığı Katma Değer Vergisi (KDV) sirküleri ile Katma Değer  Vergisi Kanunu arasındaki farklılık, denizcilik sektörünü sıkıntıya  soktu. Deniz taşımacılığı sektörü, iki düzenleme arasında farklılıktan  dolayı müşterilerinden hangi hizmetlerde ve ne şekilde KDV kesintisi  yapacakları konusunda sorun yaşıyor. Denizciler, Maliye’nin KDV  Kanunu’nda yapacağı basit bir değişiklikle sorunun giderilmesini  bekliyor. Maliye ile vergi konusunda sorun yaşamak istemeyen  denizcilerde, “Tüm hizmetlerden KDV alalım. İhracatçılar gitsin KDV  iadesi alsın” eğilimi ağır basıyor.

 

Yeni Asır Gazetesinin haberine göre, konu, önceki gün yapılan  Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Toplantısı’nda gündeme geldi.  DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Öztürk, Maliye  Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay yayınladığı sirküler ile vergi konusunun  netleştirilmeye çalışıldığını ancak sorunun çözülemediğini söyledi.

  
Öztürk, “Ardiye, yükleme ve boşaltma hariç diğer yüklere ve gemiye  verilen tüm hizmetlere KDV uyguluyoruz. Ancak yayınlanan sirküler ile  KDV Kanunu arasında ardiye ve terminal hizmetlerinde KDV alınıp  alınmayacağı konusunda bir çelişki var. İki düzenleme birbiriyle  çelişiyor. Biz burada bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. İleride  sıkıntı yaşanacağından endişeleniyoruz. Bu konuda bir netlik  bekliyoruz” dedi. DTO İzmir Şubesi Mali Müşaviri Levent Gençyürek ise  denizcilikte ardiye, depolama ve terminal hizmetlerinde KDV’nin mala  mı araca mı kesileceği konusunda belirsizlik olduğunu belirterek,  ”Vergi kesintisinin nerede yapılacağı da net değil. Bakanlığın  geçtiğimiz ay yaptığı düzenleme yetersiz kaldı. KDV Kanunu’nda  yapılacak bir düzenleme ile konu çözüme kavuşur” diye konuştu.
 

Kordon Vergi Dairesi’nin, İzmir’de uluslararası taşımacılık yapan  142 firmaya geriye dönük inceleme ile vergi cezası kesmesiyle ilgili  yaşanan belirsizlik devam ediyor. Firmalarda, vergi cezasının tahsil  edilmeye başlandığı endişesi yaşanırken sektör, Maliye Bakanlığı’ndan  çözüm bekliyor. DTO İzmir Şubesi Mali Müşaviri Levent Gençyürek,  ortadaki mahkeme kararlarının taşımacıların lehine olduğunu, vergi  cezası kesilmesi halinde dava açan firmanın kazanacağını açıkladı.  Gençyürek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuyu çözüme kavuşturmasını  beklediklerini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 8 Eylül 2011 EUR/USD ve ALTIN Son Durum…

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi 1,3970 seviyesine kadar geriledikten sonra bu destekten aldığı güçle yükselişlerine devam etmek istemektedir. 1,42 ile 1,40 seviyesinde sıkışan...

Kapat